100 BİN SURİYELİ KARDEŞİMİZİN DÖNMESİNİ SAĞLADIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi' nde Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo' yu resmi tören ile karşıladı. Heyetler arası görüşmeler ve başa baş görüşmeden sonra anlaşmaların imza törenine katılacak olan Resi- i Cumhur Erdoğan ve Widodo, ortak basın toplantısı yaptı. Recep Tayyip Erdoğan burada yapmış olduğu açıklamada Türkiye' nin teröre karşı verdiği mücadeleye dikkat çekerek, "Teröristler arasında ayrım yapmadan terörü bölgemizden söküp atmak adına çetin ve çok taraflı mücadele sürdürüyoruz." Bugüne dek aralarında güney Asyalıların da olduğu 5 bin kişiyi sınırdan dışarı çıkarttık. 53 bin kişiye sınır yasağı koyduk. 100 bin Suriyeli kardeşimizin bu bölgelere dönmesini sağladık. Fırat Kalkanı Harekatı'nda 3 binin üzerinde DEAŞ'lı teröristi etkisiz hale getirdik. " dedi.

Reis-i Cumhur Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkan satır başları:

"Bölgesel meseleleri ele aldığımız gibi en son Katar' daki gelişmeleri yorumlama imkanımız oldu. Ortak olarak ne gibi adımlar atabiliriz? Bunları konuşma fırsatımız oldu. Dünya artık lokal mevziler olarak eline alınacak değil; topyekün olarak ele alınması gereken ve gelişmelerin de bu şekilde gereken bir zemin teşkil ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı ve heyeti ile samimi istişarelerimiz oldu aynı zamanda bakanlarımız arasında da gerçekleşti. Güvenlik işbirliği ve terör ile mücadele konusunda fikir teatisinde bulunduk." diyerek açıklamalarına devam etti.

3 BİN TERÖRİSTİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Teröristler arasında ayrım yapmadan terörü bölgemizden söküp atmak adına çetin ve çok taraflı mücadele yürütmekteyiz . Bugüne kadar aralarında güney Asyalıların da bulunduğu 5 bin kişiyi sınır dışı ettik. 53 bin kişiye sınır yasağı koyduk. 100 bin Suriyeli kardeşimizin bu bölgelere dönmesini sağladık. Fırat Kalkanı Harekatı'nda 3 binin üzerinde DEAŞ'lı teröristi etkisiz hale getirdik. Bundan sonra da yabancı terörist savaşçılarla mücadelemizi kararlı bir şekilde yürüteceğiz." ifadelerinde bulunarak açıklamalarını tamamladı.