Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Myanmar devlet başkanı Aung San Suu Çii ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Arakan Müslümanlarına ilişkin insan haklarının ihlal edilmesinde yaşanana artışların öncelikle İslam ülkeleri olarak dünya genelinde ciddi tepkilere neden olduğunu belirtti. Söz konusu duruma yönelik görüşme yapan Erdoğan ile Aung San Suu Çii, yaşanan insan katliamının nasıl bir sonuca ulaşacağını ve bölgede bulunan Müslümanlara insani yardımların ulaştırılması konusunu ele aldılar. Türkiye'nin hem terörü hem de masum halk üzerinde bu gibi durumları kınadığını vurgulayan Erdoğan, yaşananların ciddi bir insani krize dönüşmesinin endişeye neden olduğunu hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yarın 25 Ağustos tarihinden itibaren ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarına maruz kalan Arakan Müslümanlarının geçiş yaptığı Bangladeş'i ziyaret edeceği de belirtildi.

Çavuşoğlu bugün sabahın erken saatlerinde Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Hassan Mahmud Ali ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Edinilen bilgilere göre Çavuşoğlu, Abul Hassan Mahmud Ali ile Arakanda bulunan Müslümanlara ilişkin katliamları ve Arakanlı Müslümanların ne durumda olduklarına dair bilgiler edindi.