Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Chicago şehrinde bu sene 16'ncısı gerçekleşen ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca Müslümanı bir buluşturan Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ve Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) Kongresi'ne görüntülü bir mesaj iletti.

Mesajında, Amerikalı Müslümanların yeni sınamalar, farklı tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MAS-ICNA Kongresi'nin bu bağlamda faydalı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Küresel siyaset, ekonomi ve diplomasideki türbülansların kahir ekseriyeti İslam coğrafyasında meydana geliyor. İslam dünyasında mevcut sorunlarımıza çözüm ararken devamlı yenilerinin ortaya çıktığı, kimi bölgelerde sorunların trajedi boyutuna geldiğini sancılı günlerden geçiyoruz. Müslümanlar bir taraftan Suriye'den Irak'a, Yemen'den Somali'ye geniş bir coğrafyada çatışmalarla, terörle, kıtlıkla ve yoksullukla boğuşurken bir yandan da Batı ülkelerinde yükselen İslam düşmanlığı ve kültürel ırkçılıkla mücadele etmek zorunda kalıyor."

Irkçı siyasi partilerin oy oranlarını yükselttiğine, bazı ülkelerde iktidar ortağı bile olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu durumdan en fazla gurbetçi ve azınlık durumundaki Müslümanların etkilendiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşin daha da vahimi bu tablo karşısında sergilenen kayıtsızlıktır. Pek fazla Batılı siyasetçi ve medya mensubu, azınlıklara hayatı dar eden ırkçı akımlara ve nefret suçlarına karşı üç maymunu oynuyor. Her fırsatta diğer ülkelere demokrasi, hukuk ve insan hakları dersi verenler kendi ülkelerinde meydana gelen hukuksuzlukları görmezden geliyorlar." dedi.
ABD Başkanı Donald Trump'ın skandal Kudüs kararına karşı Birleşmiş Milletlerde (BM) Güvenlik Konseyinin 14 üyesi ile beraber Genel Kurulda 128 ülkenin Türkiye'nin öncülük ettiği bir kararı desteklediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs meselesinde elde ettiğimiz zafer bizlerin dayanışma içerisinde hareket ettiğimizde neleri başarabileceğimizi ortaya koymuştur." dedi.

Son dakika gündem haberleri için aşağı doğru kaydırın.