Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB’nin verdiği sözleri tutmadı.Üyelik sürecinde bazı fasıların açılıp kasten kapatılmadığı bazılarının ise hiç açılmadığını hatırlatan Recep Tayyip Erdoğan “Söylüyoruz ki, açın fasılları, çalışalım, nerede eksiklik varsa söyleyin hemen yerine getirelim” diyerek AB’ye sitem etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel gezisi sırasında ilişkilerin tekrar düzeltme ışığı verdiği AB’ye ‘fasılları açın’ diyerek sitem etti. Erdoğan, AB yolunda Türkiye’nin üstüne ne düşüyorsa yapacağını belirtti.

FASILLARI AÇIN

AB kapısında 54 yıldır bekletiliyoruz. Başka bir ülke yoktur bu kadar uzun süre kasten bekletilen. Ve bu sürede sadece ve sadece 14 faslın içerisinde bir faslın aç-kapası yapılmıştır, diğer fasıllarda açma var fakat kapama yoktur, ki bu AB uygulamalarında olmayan bir şeydi, bunu sadece Türkiye’ye karşı uyguladılar. Diyoruz ki, açın fasılları, çalışalım, nerede eksiğimiz gediğimiz varsa söyleyin, biz bunları derhal yerine getirelim.”

LATİN AMERİKA’YA VİZE YOK AMA

“Avrupa Birliği Türkiye’ye verdiği sözleri tutmamıştır ve tutmamaya devam ediyor. Bunlardan mesela bir tanesi, geri kabul anlaşmasıyla ilgili vize meselesidir, bir diğeri mülteciler meselesidir. Yani Latin Amerika ülkelerine, Schengen noktasında imkân veren Avrupa, Türkiye gibi müzakere sürecinin içinde olan ülkeye vermiyor, anlamakta zorlanıyoruz.”

NAZİ BENZETMESİ DAVRANIŞLA ALAKALI

(Nazi benzetmeleri üzerine) “Geçmişteki Nazi uygulamalarının bugün halen sürdüğün anlattım. Benim Bakanımı arabanın içerisine mahkûm eden ve kendi Başkonsolosluğuna sokmayan bir anlayış bir Nazi dayatması değil de nedir? Nazi ifadesi davranış biçimleriyle alakalıydı ve bu davranış biçimleri devam ettiği sürece bunun tanımının başka izahı olmaz.”