Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS Neden Ertelenmedi Sorusunu Cevapladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu düzenlenecek YKS’den önce öğrencilerle video konferans yoluyla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS Neden Ertelenmedi Sorusunu Cevapladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS Neden Ertelenmedi Sorusunu Cevapladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir öğrencinin sınav tarihinin ilk olarak geriye, ardından yeniden geriye atılmasının nedenini soran ve YKS tarihinin ertelenmesini istediklerini belirten bir öğrenciye, bu tip sınavların tarihinin aylar öncesinde duyurulduğunu kaydederek, sınav için yeni tarihin belirsizliğe karşı önlem olarak tespit edildiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sevgili öğrenciler, sevgili gençler bu tür sınavların tarihi aylar öncesinden ilan edilir. YKS'nin tarihi de aynı şekilde çok önceden kamuoyuna açıklanmıştır. Coronavirüs salgını ülkemizdeki her şey gibi sınav takvimlerini maalesef etkiledi. ÖSYM tedbir amacıyla yeni bir sınav tarihi belirledi. Dünyanın ve ülkemizin önündeki belirsizlikler sebebiyle her alanda olduğu gibi sınav tarihlerinde de bu tarz tedbirli davranışlar kaçınılmazdır.

Yeni tarih belirsizliğe karşı bir tedbir olarak tespit edilmiştir. Türkiye salgınla mücadelede en başarılı ülkeler arasında yer aldı. 11 Mayıs tarihinden itibaren normalleşme takvimini açıklamaya başladık. Bu çerçevede sınav tarihleri konusunda hassas bir çalışma yürüttük. Milli Eğitim Bakanlığımız ve YÖK'te yapılan hazırlıklarda pedagoglar, öğrenciler, velilerle yoğun istişareler gerçekleştirildi.

"1 AY DAHA SINAV STRESİ YAŞANMASININ ÖNÜNE GEÇİLDİ"

Bunun üzerine sınav tarihi ilk açıklanan tarihe en yakın zaman olan 27-28 Haziran olarak belirlendi. Böylece yıllardır zaten ilk tarihe göre hazırlık yapan öğrencilerimizin gereksiz yere yaklaşık 1 ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi. Sınavdan sorumlu olunacak konuların azaltılması, sınav süresinin uzatılması gibi gençlerimize pek çok avantaj sağladık. Baraj puanlarını düşürerek daha çok gencimizin girebilmesini temin ettik.

"SORULARA VE HEDEFLERİNİZE ODAKLANIN" ÇAĞRISI

Gençlerimizin geleceğinin böylesine turizm gibi basit tercihine kurban edilmesinin düşünülmesi sağlıksız düşüncedir. Gençlerimize sınavda başarılar diliyor, her birinin gözlerinden öpüyorum. Sınavın sağlıklı ve huzurlu şekilde geçmesi için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Gençlerimizden önündeki sorulara ve hedeflerine odaklanmalarını istiyorum."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR