Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'li vekil Sezgin Tanrıkulu'nun Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve İnsansız Hava aracı (İHA)'lara atmış olduğu iftiraları eleştirdi ve "Sen kimden yanasın?" diye sordu.

SEN KİMDEN YANASIN?

Burada Kemal Kılıçdaroğlu'na da eleştirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan;

"Biz yerliyiz ve milliyiz. CHP ve HDP'ye baktığınızda tam tersi ne Milliler ne de Yerliler. Bu ülkeye karşı olanlarla koalisyon halindeler daima.

Muhalefetin temsilcisi 'SİHA'lar sivilleri vurdu' diyebiliyor. Nerede o siviller? SİHA'lar teröristleri vuruyor.

Muhalefet liderinin Tanrıkulu'na 'Sen güvenlik gücünden mi yanasın, teröristten mi yanasın' diye sormasını beklerdim."

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de Zafer Çağlayan hakkında "yaptırımların ihlali için komplo ve işbirliği" iddianamesine sert çıktı.

O dönem ekonomik ilişkilerimizi sürdüren Zafer Çağlayan'dır. Hükümetimizin adına adımlarımızı atmıştır. Tamamen şu an atılan bu adımlar siyasi. Amerika tabii bu konuyu gözden geçirmesi gerekli. Bu işlerin arkasından çok pis kokular gelmekte.

Rıza Zarrab olayı da öyle, Halk Bankamızın yöneticisi Hakan Bey'le ilgili konu da öyle. Washington'da Büyükelçiliğimiz önünde PKK'lıların bize saldırıyor havasına girip, ABD güvenlik güçlerinin herhangi bir önlem almaması da işte bu pis kokuların bir ifadesi. Benim korumalarım hakkında soruşturma açılıyor. Olay günü orada olmayan koruma hakkında da soruşturma başlatılmış durumda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan ziyaretinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ‘Kazakistan'la birlikte yürüttüğümüz işbirliğinin daha da güçlenmesine yönelik görüşmler yapacağız. Bu doğrultuda gerçekleştireceğimiz ziyarette çeşitli imzalar atacağız.

İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi'ne de katılmayı düşünüyoruz. Kazakistan'da gerek ikili ilişkilerimizi gerekse önemli bölgesel konular hakkında kararlar alacağız. Arakan'da yaşanan katliamın son bulması için ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bu konuda 20 farklı liderle görüşmeler düzenledim. Ülkemiz sayesinde bazı sonuçlar almaya başladık’ açıklamalarında bulundu.

ARAKAN'DA ÇADIR KAMPI KURULACAK 

‘TİKA 1000 tonluk yardım gerçekleştirdi. 10 bin tonluk yardımı hesaplıyoruz. Eğer Bangladeş yönetimi bölgede gerekli şartları sağlarsa orada çadır kampları kurmayı planlıyoruz.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı yardımcısı olması yönünde çıkan haberler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan ziyaretinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı yardımcısı olması yönünde çıkan haberler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Çocuk doğmadan don biçiyorlar. Sayın Bahçeli ile şu anda gayet güzel bir ilişkimiz var. Bu güzel diyalogların giderek güçlenmesi ülkemizin geleceği konusunda önemli bir mesele. Görüşmelerin ardından her şey olabilir. CHP ve HDP'ye baktığınızda ise görüyoruz ki bunların yerli ve milli bir tarafları yok. Bunların aksine ülkeye sürekli saldırı peşindeler, Batı'ya şikayet etmek ederek onlarla işbirliği içerisindeler.’ dedi.

ZAFER ÇAĞLAYANA AÇILAN DAVA

‘Bu konu cidden çok ilginç bir mesele durumunda. Ben bunu bizzat Türkiye'ye karşı atılan bir adım olarak görüyorum. Bizim İran'la birlikte hassas ilişkilerimiz mevcut. Bu mesele hukuki mantık içerisinde ele alınamaz.!

ALMANYA TÜRKİYE GERİLİMİ

‘Almanya şu anda kendi içinde birbirleri ile çatışıyorlar. İşleri güçleri, AK Parti, Türkiye, Erdoğan. Bizimle ne dertleri var? Erdoğan'a, Türkiye'ye karşı vurmak onlara güç mü kazandıracak? Bu meseleyi nereye kadar sürdürecekler? İlerleyen zamanlarda uluslararası programlarda ne olacak? Hollanda'nın Başbakanı ile olduğu gibi mi olmak istiyorlar? Türkiye artık birçok şeyi geride bırakarak aşmış bir durumda. Türkiye’nin ilerlemelerinden rahatsız oluyorlar. Sonraki hedefimiz 2023'dür. 2023 yılında ülkemizi çok farklı yerlere taşımız olacağız.’