Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde yapılan "İnsanlığın Medeniyeti" programına katıldı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

"Haklarını kullanamayan insanlar kişilik kazanamaz, sorumluluk sahibi olamaz. İnsanlara haklarını kullandırmayan halklar da medeni olamaz. Peygamber efendimizin Veda Hutbesi medeniyetimizin en önemli insan hakları belgesidir. Kültürümüzde insan hakları dendiği zaman Yunus Emre'nin yaradılanı severiz yaradandan ötürü der. İnsanı sevmeyen ve haklarına saygı duymayan doğayı da sevmez. Doğadaki varlıkların haklarına saygı duymaz."

"HADİ AYNI ŞEKİLDE YAYINLAYIN"

"Bugün dünyada insan hakları diye bağıranlar en berbat sicile sahip olmaları tesadüf olamaz. İstanbul'da meydana gelen Gezi eylemlerinde insan hakları savunuculuğuna özellikle soyunanlar, Paris'te olanlar karşısında kör, sağır ve dilsiz duruma geldiler. Basında Fransa, Hollanda, Brüksel'i görmedik. Gezi eylemlerinde dünyayı ayağa kaldırdınız. Neden, burası Türkiye olduğu için mi? Hadi şimdi aynı biçimde yayınlayın! Yayınlamadılar, dürüst değiller. Bizi demokrasi sınavlarına tabi tutanlar namlular kendilerine döndüğünde demokrasiyi askıya almaktan geri durmadılar."

"KİM İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU? BİZ Mİ, ONLAR MI?"

"Türkiye'ye milyonlarca sığınmacı akın ederken, bizi hudutlarımızı açmaya davet edenler, kendi topraklarına gelen aynı insanları dikenli teller ve duvarlar başta olmak üzere en sert önlemlerle karşıladılar. Kim insan hakları savunucusu? Biz mi, onlar mı? İnsani yardımlarda ilk basamaklarda yer alıyorsak nedeni paramızın çok olması değil, gönlümüzün zengin olmasıdır. Türkiye insan hakları uygulamalarında modern çağa uygun adımları AK Parti döneminde attı."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.