Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Gaziosmanpaşa'da toplu açılış töreninde konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Terör örgütlerine dağları ve şehirleri dar eden, sınırlarımız dışında da destan yazar bir orduya sahibiz. İşte dün Hakkari'de 19, bu sabah Erzincan Kutu deresinde 15 terörist etkisiz hale getirildi. Niçin? Çünkü bu milleti bölemeyecekler. Bu milleti bölmek isteyenler, bu vatanı bölmek isteyenler bunun bedelini ödeyecekler.
 
15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunan FETÖ ihanet çetesi mensuplarının ayıklanmasıyla ordumuzun operasyon kabiliyeti daha da artmıştır. Şu anda silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz ve korucularımız el ele omuz omuza terör örgütlerine karşı inlerine girdiler, gereğini yapıyorlar. Ordumuz emirleri siyasi iradeden ve komutanlarından değil başka yerlerden alan mankurtlardan temizlendi." 
 
"Siz bizi üzüyor musunuz, üzüleceksiniz"
 
Erdoğan, "Kendi ülkesinin Cumhurbaşkanına karşı Avrupa'da terör örgütleri pankartlarla, resmin yanıbaşına silah koyuyor ve onların solak partileriyle oradaki terör örgütü, beraber yürüyorlar. Neresi burası? İsviçre, Hollanda, Belçika, Almanya. Bunları da söylediğimiz zaman beyefendiler rahatsız oluyor. Rahatsız olmayın, 'men dakka, dukka.' Siz, bizi üzüyor musunuz, üzüleceksiniz." dedi.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin bölgesinde yürüttüğü mücadele; hem buradakilerine ve bütün bu çevredeki kardeşlerimize yardım etmek hem de kendi güvenliğini sağlamak içindir. Açık konuşuyorum; her kim Türkiye'nin 'Suriye'de ne işi var' diyorsa ülkemizin kötülüğünü istiyordur. Her kim 'Irak'la niye bu kadar ilgileniyoruz' diye soruyorsa Türkiye'nin fenalığını düşünüyordur.
 
Her kim 'Avrupa'daki gelişmelere niçin müdahil oluyorsunuz' diyorsa kesinlikle milletimize husumeti vardır. Buradan komşularımıza ve oralardaki güçlere, özellikle de Avrupa ülkelerine, Avrupa'ya, Rusya'ya bir mesajım var; biz kimsenin düşmanı değiliz, bizim kimseye husumetimiz yok. Tam tam tersine her ülkeyle, her toplumla mümkün olan en iyi, en ileri, en samimi siyasi, ekonomik, sosyal ilişkiler kurmak, geliştirmek istiyoruz." diye konuştu.
 
Erdoğan "Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanına 'diktatör' diyeceksin, bunlara 'faşist' dediğimiz zaman beyler rahatsız oluyor, 'nazi' dediğimiz zaman rahatsız oluyor. Bak belgeyle konuşuyorum. Camilerimizin duvarına gamalı haç işaretlerini koyan siz değil misiniz? Onlara karşı verilmiş bir mücadeleniz var mı? Camilerimizi yakıp yıkmadınız mı? Solingen faciasını biz bir kenara koyabilir miyiz? NSU davasını bir kenara koyabilir miyiz? Hala çözmediniz , hala sürüncemede bekletiyorsunuz. Faşistsiniz, faşist." dedi.
 

"SEN ANLAMAZSIN, SENİN ÖNÜNDE KARİYER OLSA NE YAZAR"

Her kim 'Türkiye'nin Suriye'de ne işi var' diyorsa ülkemizin kötülüğünü istiyordur. Her kim 'Avrupa'daki gelişmeler niçin müdahil oluyorsunuz' diyorsa, kesinlikle milletmize husumeti vardır. Biz kimsenin düşmanı değiliz, bizim kimseye husumetimiz yok. Her ülkeyle, her toplumda en ileri, en samimi ekonomi, sosyal ilişkiler kurmak, geliştirmek istiyoruz.

Fakat 54 yıl bizi kapısında bekleten Avrupa Birliği'ne ne diyeceğiz. Bazı akademisyenler çıkıyor, 'Daha önce şöyleydi, böyleydi'. Sen anlamazsın, senin önünde kariyer olsa ne yazar. Damdan düşeceksin, damdan. Biz damdan düştük, bunlar damdan düşmedi. Bunların önüne bir kitapçık koyuyorlar, şöyleydi, böyleydi. Bak İngiltere bile dayanamadı, Brexit.

"NAZİ, FAŞİST DEYİNCE RAHATSIZ OLUYORLAR"

Bunlar kalkıp benim bakanıma sınırları kapatırsa, bir başka bakanıma uçuş yasağı getirirse sessiz mi kalacağım? Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na diktatör diyeceksin, bunlara Nazi, faşist diyince rahatsız oluyor. Solingen NSU davalarını bir kenara koyabilir misiniz? Faşistsiniz, faşist. İstediğiniz kadar Nazi tanımından rahatsız olun. Camilerimize çizilen gamalı haç işareti koyanlar siz değil misiniz? Onlara karşı bir mücadeleniz var mı? 

Her kim burnumuzun dibinde ülkemizi parçalamak için terör örgütleriyle işbirliği yapmaya kalkarsa külahları değişiriz. Bir taraftan silah vereksiniz, o silahlarla ülkeme ateş açılacak, ben de susmayacağım, var mı böyle bir şey? Bir tarafta NATO'da beraber olacağız, NATO'da beraber olduğumuz ülke bana silah vermeyecek, terör örgütüne silah verecek. 

"BEN SADECE HATIRLATIYORUM"

Anayasa değişikliğine, yeni yönetim sistemi birilerini rahatsız ediyor. 60 maddelik değişiklik için çalışma yaptık, ana muhalefet kaçtı gitti. AK Parti ile MHP bu süreci devam ettirdi. Hayır diyenler kimler? Kandil hayır diyor, Kandil hayır diyorsa bunun tersini yapmak lazım. Pensilvanya, FETÖ hayır diyor. Bunlar 15 Temmuz'da darbe yapanlar değil mi? Demek ki bunun tersini yapmak lazım. 'Hayır diyenlere öyle veya böyle hakaret mi ediyorsunuz', ben hatırlatıyorum sadece. Biz hayra teşvik ederiz. Bunlar hiçbir zaman güzelin yanında olmadılar. 22 gün biz bu doğruları anlatacağız.

Hem içeride hem dışarıda evet çıkmaması için seferberlik ilan edilmiş durumda. Sanki seçim Almanya'da, Belçika'da, İsviçre'de, Hollanda'da yapılıyor, size ne! Telaş büyük olduğuna göre ülke ve millet olarak doğru yoldayız demek. Türkiye 14 yılda bir istikrar ve güven yakaladı ve 3 kat büyüdü. 2023 yılına kadar kişibaşı milli gelirimizi 25 bin dolara çıkarabiliriz. Tereddütü olanlara sesleniyorum; kimler evet diyor, kimler hayır diyor. Geçmişten beri kimler bu sistemi istemiş, onlara bir bakın. 

ERDOĞAN, ESENLER'DE KONUŞTU: SULTAN SÜLEYMAN'A KALMAYAN DÜNYA BİZE Mİ KALACAK?

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziosmanpaşa'dan sonra Esenler'de toplu açılış töreninde konuştu.

Erdoğan, Ekmeden biçme dönemi 16 Nisan'dan sonra bitiyor dedi.Milletimizin çoğunluğunun desteğini almak gece gündüz yalan söylemekle, sürekli palavra sıkmakla mümkün değildir diyen Erdoğan, Onun için halkın karşısına çıkacaksınız, ülke için ne hayaliniz, projeniz varsa anlatacaksınız, çalışacaksınız, ter dökeceksiniz. Ekmeden biçme dönemi 16 Nisan'dan sonra bitiyor.

Geçmişte yüzde 15 oy almış bir kişi başbakanlık yaptı. Böyle bir başbakanın yönettiği ülke ayakta kalır mı? Bir gün başbakan oldu ama güvenoyu alamadı. Partisi yoktu, desteği yoktu. Türkiye tarihinin en ağır krizlerini o dönem yaşadık. Bütün mesele çalışmak, gayret etmektir, gerisini Allah'a bırakacaksınız dedi.

Erdoğan'ın programlarına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

ERDOĞAN ESENLER'E OTOBÜSLE GELDİ

Erdoğan Gaziosmanpaşa'daki programının ardında Cumhurbaşkanlığı'na ait otobüsle, Esenler Dörtyol Meydanı'nın gerçekleştirilen toplu açılış törenine geçti. Erdoğan, otobüsten Esenler de vatandaşları selamladı.

"SULTAN SÜLEYMAN'A KALMAYAN DÜNYA BİZE Mİ KALACAK?"

Esenler'de halka seslenen Erdoğan şöyle konuştu “Geçmişte ülkemizde sorumluluk üstlenmiş, milletimizin derdiyle dertlenmiş kim varsa hepsi dönüp dolaşıp aynı noktaya gelmiştir. Hep 16 Nisan'daki anayasa değişikliği ile gerçekleştirmek istediğimiz yönetim sistemi olmuştur.

Muhalefeti dinleyen sanır ki Tayyip Erdoğan bu sistemi kendisi için değiştirmek istiyor. Benim 16 Nisan'a çıkacağımın garantisi var mı Yok. Demek ki bu benim için değil ülkem için. Sultan Süleyman'a kalmayan dünya bize mi kalacak.

"AHMET NECDET SEZER'LE BÜLENT ECEVİT DE AYNI EKOLDENDİ"

Parlamenter sistemden bahsedenler, parlamenter demokrasi diyenler borçlandı biz ödedik. 2013'te IMF'e borcu sıfırladık, işi bitirdik. Şu anda milli gelir 3.500 dolar. Şu anda başbakan ve cumhurbaşkanı aynı ekolden olduğu için bu iş iyi bir noktada.

Ama biz şunu biliyoruz, Sayın Ahmet Necdet Sezer'le Bülent Ecevit takıştılar, anayasa kitapçığı fırlatıldı. Ama ertesi gün piyasalar alt üst oldu. Halbuki aynı ekoldendiler. Niye. Mesele her zaman insan değil aynı zamanda da sistem. Kendi güçlerini Türkiye'nin zayıflığına başlamış olanlar için 16 Nisan adeta bir kabus günüdür.

ERDOĞAN SANCAKTEPE'DE: HAÇLI İTTİFAKI ENİNDE SONUNDA KENDİNİ GÖSTERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe'de düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu.
 
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

İsviçre Parlamentosu'nda resmimi oraya asıp, yanağıma silah dayıyorlar buna kimse ses çıkarmıyor. Bizler de bunun karşısında gereken neyse yapacağız. Kardeşlerim, bunlar dürüst değil. Hayırdır Vatikan'da neden bir araya geldiniz? Papa ne zamandan beridir Avrupa Birliği üyesi oldu? Papa'nın huzurunda neden buluştunuz? Haçlı ittifakı eninde sonunda kendini gösterdi. Siz Türkiye'yi Müslüman olduğu için içeriye almıyorsunuz.

Bu ülkeler en büyük salonlarını, en büyük meydanlarını teröristlere verdiler. Atlarıyla, itleriyle insanlarımıza saldırdılar.

DEAŞ'a kazaen verecek silahları var, PKK ve YPG'ye verecek silahları var fakat NATO müttefiki Türkiye'ye gelince silah yok. Size yazıklar olsun. Yılanla çuvala giren ısırılmaktan kurtulamaz. Teröristlere verdikleri silahlar gün gelip onlara dönecektir.

Bunların tehditleri artık Türkiye'ye tesir etmiyor. Çünkü kendi silahımızı artık kendimiz üretiyoruz. Onların öfkesinin sebebi bizim yanlış yola sapmamızdan değil, kendi güdümlerinden çıkmamızdan kaynaklanıyor. Biz iktidarda olduğumuz sürece yaptıklarımızı bu sistem sayesinde değil, bu sisteme rağmen yaptık.

16 Nisan'da şahsi gayretlerle sağladığımız güven ve istikrarı, Anayasal garanti altına alacağız.

 
Kaynak: Star / Habertürk