Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Salgına Nispeten Daha Hazırlıklı Yakalandık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak virüsün yayılmaya başladığı ilk günden itibaren tedbirleri hayata geçirdik. Son 17 yılda sağlık alanına yaptığımız yatırımlar sayesinde salgına nispeten hazırlıklı yakalandık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Salgına Nispeten Daha Hazırlıklı Yakalandık

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin 'Covid-19 Salgınıyla Mücadelede İşbirliği ve Dayanışma' konulu Olağanüstü Video Konferans Zirvesi'nde önemli açıklamalar gerçekleştirdi. 

Söz konusu toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, konsey üyesi Türkçe konuşan 8 ülkenin lideri eşlik etti. Bu liderlerin arasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de yer alıyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın buradaki açıklamaları tam olarak şöyledir:

"Tüm insanlık olarak şu an görünmez düşmana karşı zor bir savaş yürütüyoruz. Türk Konseyi Zirvesi koronavirüs salgınıyla mücadelede dayanışmamızı perçinleyecektir. Bu sıkıntılı süreçten güçlenerek çıkacağımıza inanıyorum."

"OLABİLECEK EN PRATİK ÇÖZÜMLERİ HAYATA GEÇİRMELİYİZ"

"Türkiye olarak virüsün yayılmaya başladığı ilk günden itibaren tedbirleri hayata geçirdik. Son 17 yılda sağlık alanına yaptığımız yatırımlar sayesinde salgına nispeten hazırlıklı yakalandık. Şu ana kadar ciddi bir sıkıntı yaşamadık. Kendi ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanı sıra tüm ihtiyaçlarımızı zorlayarak kardeşlerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Sizlerden gelen talepleri öncelikli olarak değerlendiriyoruz. Türk Konseyi bu alandaki işbirliğimizi daha verimli kılmak için faydalı bir platform olduğunu şimdiden ispatlamıştır. Sağlık bakanlığımızın da ihtiyaç halinde video konferanslar düzenleyerek tecrübe paylaşımında bulunabileceklerini düşünüyorum."

"SOSYO - EKONOMİK BİR KRİZLE KARŞI KARŞIYAYIZ"
"Salgının etkisiyle aynı zamanda küresel çapta sosyo ekonomik bir krizle karşı karşıyayız. Ulaştırma, gümrük, sınır geçişleri gibi alanlarda halk sağlığını gözetmek suretiyle olabilecek en pratik çözümleri hayata geçirmeliyiz."

"SALGIN SONRASI İÇİN DE HAZIRLIK YAPMALIYIZ"
"Ulaştırma ve Ticaret bakanlarımızın video konferans yöntemiyle bir araya gelmesini teklif ediyorum. Salgın başladığından bu yana 64 ülkeden 25 binden fazla vatandaşımızın ülkeye dönüşünü temin ettik. Vize ve ikamet izni ihlali yapan yabancılara tedbirler süresince cezai işlem uygulamama kararı aldık. Allah'ın izniyle koronavirüsle savaşı elbette kazanacağız. Ardından da yeni bir dünya gerçeği ile karşı karşıya kalacağız. Bu nedenle mücadelemizi sürdürürken bir yandan da salgın sonrası için hazırlık yapmalıyız. Sağlıktan ticarete, ekonomiden toplumsal psikolojiye bütüncül şekilde yaklaşmalı işbirliği alanlarını tespit ederek gerekli adımları süratle atmalıyız."

 

İLİşKİLİ HABERLER

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR