Cumhurbaşkanı Erdoğan Reuters'ı Cevapladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiliz Ajansı Reuters'ın Sorularını Yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Reuters'ı Cevapladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Reuters'ı Cevapladı

"S-400 GERGİNLİĞİ"

Rusya samimi bir yaklaşım ortaya koydu.Bölgede barış için bu adımı atmak durumundaydık. En geç Nisan ayına kadar yerlerine monte edilmiş olacak. Savunma sanayinde çok önemli adımlar atıyoruz. Bu bir savunma sistemi. F-35'lerle çatışan veya çakışan bir yönü sözkonusu değildir. 

"F-35 SORUNSALI"

Biz sadece  alıcı değil, aynı zamanda üretici durumundayız. ABD seyahetinde sayın Trump ile bunları da konuşacağız. Trump'la birbirimize hep şeffaf ve rasyonel davrandık. Trump'a sizden belli miktar Patriot alabiliriz dedim. F-35'lerde önümüz tıkanırsa çaresine bakacağız.

"MÜLTECİ SIKINTISI"

Hem İran ile hem Rusya ile ikili görüşmelerimiz olacak hem de üçlü görüşmemiz olacak. Buradaki beklenti anlık ateşkesler değildir. Göçün sona erdirilmesini, ateşkesin teminini hedefliyoruz. İdlib halkına her türlü yardımı ulaştırmaya çalışıyoruz.  Göçe karşı gerekirse kapıları açmak zorundayız dedim. Almanya ve Fransa ile Ekim'de dörtlü zirve de gündemde. 

"AMERİKA İLE GÜVENLİ BÖLGE"

YPG/PYD PKK'nın bir koludur bunu Batı'ya anlatamadık. ABD buraya on binlerce TIR dolusu mühimmat getirdi. NATO ortağınıza parayla vermediğinizi bunlara bedava veriyorsunuz. Sayın Trump bizi anlamalı diye düşünüyorum. Bu oyalama siyaseti bizim sabrımızı deneme midir?  20 mil yani yaklaşık 30 km talebi Sayın Trump'tan geldi.  Trump'ın dediklerine altındaki ekip uymadı.

"İDLİB MESELESİ"

İdlib'deki gözlem noktaları için muhatabımız Rusya'dır. Rejimin saldırısı olursa şu anki gibi durmayız.

"AB SÖZÜNÜ TUTMADI"

Biz 40 milyar dolar harcadık, AB verdiği sözleri tutmadı. Güvenli bölgeye 1 milyon Suriyeliyi alabiliriz. 

"DOĞU AKDENİZ'DE SONDAJ SIKINTISI"

Uluslararası hukuka göre her şey nüfusa göre paylaşılır. Alakası olmayanlar burada söz sahibi olmaya çalışıyor. Doğu Akdeniz'de KKTC haklarını alacaktır. 

"KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ"

Kabine ile ihtiyacımız olduğu anda yaparız, siparişle yapmayız.  Ortada bir sıkıntı yokken kabine konusunu ele almanın anlamı yok . Gerek duyulursa yaparız. 

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri