Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 20 dakika sürdü.

Öte yandan Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Filistin'e karşı uyguladığı hak ihlalleriyle alakalı Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından elde edilen bilgiye göre, sabah saatlerinde yapılan görüşmede, başta Kudüs'te olmak üzere ihlallerin giderek artmasının endişe verici olduğunun altı çizildi. 

Mescid-i Aksa'ya girişe kısıtlamalar getirilmesinin kabul edilemeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in İslami karakterinin ve kutsiyetinin korunmasının tüm İslam dünyası için önem taşıdığına dikkati çekti. 

Filistin Devlet Başkanı Abbas da görüşme vesilesiyle Filistin konusundaki duyarlılığından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

İSRAİL NAMAZ KILANLARA SALDIRMIŞTI

Hamas ve İslami Cihad hareketleri tarafından yapılmış olan yazılı beyanda, Mescid- i Aksa' nın "kırmızı çizgi" olduğuna dikkat çekilerek Kudüs ve Mescid- i Aksa' ya dönük ihlallerin doğuracağı sonuca karşı İsrail' i uyardı. Hamas ve İslami Cihad tarafından yapılan müşterek yazılı açıklamada, İsrail' in Mescid- i Aksa' ya dönük yapmış olduğu ihlallerine değinilerek, "Son zamanlarda yapılan saldırılar görmezden gelinemez. Saldırıların devam etmesi ve geri adım atılmaması halinde tansiyonun ciddi manada artacağına ve sorumluluğun da işgalci İsrail' de olacağına karşı uyarıda bulunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.