Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Rezerv Miktarını Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında müjdeli haberi açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Rezerv Miktarını Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Rezerv Miktarını Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz'deki yeni doğalgaz rezervini Fatih sondaj gemisinden açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında öne çıkan ifadeler:

'85 MİLYAR METREKÜP'

'Test analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi. Böylece Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu. Tuna-1'de keşfettiğimiz doğalgazı burada kurulacak platform vasıtasıyla topraklarımıza ulaştıracak, ülkemizin sistemine entegre edeceğiz. Hedefimiz bu gazı 2023'te milletimize sunmaktır.

'ÜLKEMİZİN DIŞARIYA BAĞLILIĞI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALACAKTIR'

Karadeniz ve Akdeniz'de alacağımız müjdelerle kaynağımızı genişleteceğiz. Karadeniz'de keşfettiğimiz rezerv, ülkemizin bugüne kadarki en büyük hidrokarbon kaynağıdır. Devamının da geleceğine inandığım bu keşiflerle inşallah ülkemizin doğal gazda dışarıya bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır.

Uzaktan kumandalı ileri teknoloji ürünü denizaltı robotumuzu da yerli ve milli imkanlarla petrol sektörümüze kazandırdık.

'KENDİ HAKLARIMIZIN PEŞİNDEYİZ'

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarını paylaşım mücadelesinden Türkiye'yi dışlama çabalarına rıza göstermeyerek yeni bir dönemin kapısını açtık. Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını yok sayan hiçbir plana izin vermemekte kararlıyız. Bizim kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında gözümüz yoktur. Biz sadece kendi haklarımızın peşindeyiz. Bu haklar için gücümüzün tamamını kullanmakta kararlıyız. Doğu Akdeniz'de barışı, istikrarı sağlamanın yolu Türkiye'nin ve KKTC'nin haklarına saygılı olmaktan geçiyor.

'AB'NİN SONUNUN GELDİĞİNİN RESMEN İLANI'

AB'nin güvenilirliği zaten azalmıştı. Doğu Akdeniz'de adil bir durum takınmaz ise bu durum AB'nin sonunun geldiğinin resmen ilanı olacaktır.

Karadeniz'de ve Akdeniz'de hidrokarbon kaynakları aramaya devam edeceğiz. '

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR