Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı'nda konuşma gerçekleştirdi.

 HAMBURG'TA TERÖRİSTBAŞININ POSTERLERİ VARDI

15 Temmuz bizim güncel Çanakkalemizdir, güncel Sakaryamızdır. Savaşın, işgalin, sömürgelerin biçim  değiştirdiği bir dünyada demokratik, ekonomik, siyasi ve ferdi özgürlüğümüz bizim elimizdeki en önemli fırsattır. Bizim bizden başka dostumuz olmadı. İşte gördük, bakın Amerika'da metroda 15 Temmuz'la ilgili afişlere herifler müsaade etmiyor. Benzer şeyleri Avrupa'da görüyoruz. İşte G-20 zirvesine gittiğimizde gördük, orada gurbetçi halkımızla buluşmak için salon  toplantıları gerçekleştireceğiz, müracaatlar yapıldı, Türkiye Cumhurbaşkanı'na izin vermediler, bakanlarımıza müsaade etmediler. Düşünce özgürlüğünden bahsediyorlar söze gelince. Ne özgürlüğü yahu! Biz 15 Temmuz'da darbe kalkışmasıyla karşıya kaldık, Hamburg'u üç gün boyunca yaktılar. O teröristlerin içinde buradan Almanya'ya kaçıp orada kabul gören PKK teröristleri vardı. Paçavraları ve teröristbaşının resmiyle beraber kortejin içinde yer alanları gördük.

YA ÖLECEĞİZ, YA OLACAĞIZ

15 Temmuz darbe girişimindeki sinsi oyunlar ile görmüş olduk ki ya olacağız, ya öleceğiz. Bu sebep ile 2023 hedeflerinin biz bu hedefleri sıradan bir kalkınma programı dahalinden çok daha ötesinde bir anlam atfediyoruz. 200 senedir düşe düşe geldiğimiz yer bir tarafı uçurum diğer tarafı düz duvar gibi yalçın sırtlara açılmakta. Bir başka ifade ile gidecek yerimiz kalmayacak. O zaman bile bize rahat vermemişlerse bundan sonra geçmişe değil geleceğe yönelmemizin vakti gelmiş ve geçiyor olacaktır. 2023 hedefimiz bizim ufkumuzun açılacağı milat olarak kabul edilecek, menzilimizi büyüyecek, dizlerimize derman nefesimizi kuvvetlendirmiş olacak, mazimiz ile atalarımızla bağ kuracaktır.