Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, tatil için memleketi Rize'nin Güneysu İlçesi'ne geldi.

Trabzon'dan beraberinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile beraber helikopterle Rize'nin Güneysu İlçe Futbol sahasına inen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yurtdaşlar karşıladı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize ziyareti öncesinde Malatya'ya uğramıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da toplu açılış töreninde Evkur Yeni Malatyaspor'a gönül veren taraftarlara seslenmişti.

Reis-i Cumhur Erdoğan'ın, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde önemli ve yeni adımların atılacağına ilişkin açıklamasını değerlendiren İran'ın kanalı PRESS TV'de "Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sınırda askeri varlığını takviye ettikten sonra Suriye topraklarında yaklaşan operasyonlar uyarısını yaptı" sözleriyle verdi. Erbil'den yayın yapan Rudaw İngilizce ise, "Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde 'hançeri hedefe doğrultacak" ifadelerine yer verdi. Rudaw, Reis-i Cumhur Erdoğan'ın sözlerinin Suriye'nin kuzeyinde YPG ile Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu arasındaki anlaşmazlıkların yeniden fırladığı bir dönemde geldiğinin altını çizdi.

Albawaba medya grubu ise, Türkiye'nin "Kürt militanlarının tehditlerine karşı güney sınırındaki askeri varlığını artırdığı" yönündeki haberlere dikkat çekti. Türkiye'nin, YPG'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığına "şiddetle karşı çıktığını" ifade eden Albawaba, Türkiye'nin Suriye'de İslam Devleti ile verilen savaşta ABD'nin kilit bir müttefiki olan YPG'yi terör örgütü ve Türkiye içerisinde faaliyet gösteren Kürt militanlarının bir uzantısı olarak gördüğünü belirtti.