Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Korumacılık Duvarlarının Aramıza Girmesine Engel Olmalıyız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gerek yurt içi kabullerimde gerekse yurt dışında yaptığımız görüşmelerde bir hususun altını her fırsatta çiziyorum, biz 'yabancı yatırım' yerine 'uluslararası yatırım' demeyi tercih ediyoruz. "dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Korumacılık Duvarlarının Aramıza Girmesine Engel Olmalıyız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Pakistan İş Forumu'nda programın anlam ve önemini belirten önemli açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarına tüm davetlileri selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci evleri olarak gördükleri Pakistan'da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirerek, davetkarlıkları için Pakistan makamlarına ve tüm Pakistan halkına şükranlarını bildirdi.

"KORUMACILIK DUVARLARININ ARAMIZA GİRMESİNE ENGEL OLMALIYIZ"

Sadece temennilerle bir yere varılmayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ortak hedefimiz doğrultusunda kararlı, net ve güçlü adımlar atmalıyız. İki ülkenin özellikle ihraç kalemlerinde benzerlik olduğunun farkındayız, ancak ekonomilerimizde rekabet içinde görülen sektörler olduğu gibi birbirini tamamlayabilecek çok sayıda alan da bulunuyor. İşte bizim bunlara odaklanarak, ticaretimizi hak ettiği konuma taşımamız gerekiyor. Bunun için tüm dünyada yükselen korumacılık duvarlarının aramıza girmesine engel olmalıyız" dedi.

Yatırım noktasında son dönemde gözle görülür bir ivmeye ulaştıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle açıkladı:

"Türkiye'nin Pakistan'daki doğrudan yatırımları 500 milyon doları buluyor. Türk firmalarının enerjiden gıdaya, temizlikten inşaata pek çok alanda Pakistan'da faaliyet göstermelerinden büyük bir memnuniyet duyuyorum. Firmalarımız burada Türkiye-Pakistan dostluğuna yakışır şekilde çalışıyorlar, Pakistan'a hizmet ediyorlar. Şirketlerimiz mevcut yatırımlarını daha da büyütmeyi düşünüyorlar. Anadolu Grubu'nun 200 milyon dolar ve Hayat Kimya'nın 350 milyon dolar değerinde ilave yatırım planları var. Keza Sütaş Türkiye'deki en büyük süt işleme tesisinin bir benzerini Pakistanlı ortağıyla Pencap'ta yakında hayata geçirecek. Bunlar bizim yüzümüzü güldüren haberler."

Türkiye'de de 158 Pakistan sermayesine sahip şirketin çalışmada bulunduğuna, vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu şirketlerin toplam yatırım miktarının 100 milyon dolara yakın olduğunu dile getirdi.

Bu sayının ve yatırım miktarının daha da yükselmesini temenni ettiklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle dedi:

"Gerek yurt içi kabullerimde gerekse yurt dışında yaptığımız görüşmelerde bir hususun altını her fırsatta çiziyorum, biz 'yabancı yatırım' yerine 'uluslararası yatırım' demeyi tercih ediyoruz. Çünkü bizim anlayışımıza göre sermayenin milliyeti yoktur, dolayısıyla sermaye milliyetçiliği yapmak da doğru bir yaklaşım değildir. Türkiye'de yatırım yapan uluslararası şirketlerle kendi şirketlerimiz arasında bir fark görmüyoruz. Uluslararası yatırımları sadece yasal düzenlemelerle değil kurumsal olarak da destekliyoruz. Ülkemizin yatırım potansiyeline inanan herkese kapılarımızı açtık, açmayı da sürdüreceğiz."

 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz