Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ekonomide Toparlanma Sinyalleri

Ekonomide iyileşme belirtilerinin belirgin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2020'nin ilk çeyreğinde mart ayının önemli kısmını salgınla mücadeleyle geçirmemize rağmen yüzde 4,5'lik büyüme oranı elde ettik. Merkez Bankası döviz rezervimizi yeniden 93 milyar doların üzerine çıkardık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ekonomide Toparlanma Sinyalleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kars Barajı Açılış Töreni'nde önemli açıklamalar yapıyor. 

Ekonomide iyileşme belirtilerinin belirgin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2020'nin ilk çeyreğinde mart ayının önemli kısmını salgınla mücadeleyle geçirmemize rağmen yüzde 4,5'lik büyüme oranı elde ettik. Merkez Bankası döviz rezervimizi yeniden 93 milyar doların üzerine çıkardık.

Yılın ikinci yarısıyla birlikte, ekonomide gerçekten çok büyük bir ivme bekliyoruz. Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma hedefimize hiç olmadığımız kadar yakınız." dedi.

"Son günlerdeki rakamlar salgınla mücadelede mevzi kaybettiğimizi gösteriyor" diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek salgını gündemimizden çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide alınan önlemlerin etkilerinin ise mayıs ayından itibaren görülmeye başladığını belirtti. Ekonomide toparlanma sinyallerinin 'oldukça' güçlü geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı "Yılın ikinci yarısıyla birlikte, ekonomide gerçekten çok büyük bir ivme bekliyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları tam olarak şöyledir:

"Hükümete geldiğimizde ülkemizde toplam 276 baraj vardı. Bugün ise son 18 yıldaki 585. barajı ülkemize kazandırıyoruz.

Şehirlerimizi barajlarla, hidroelektrik santrallerle, içme suyu tesisleriyle, sulama kanallarıyla donatarak milletimizin refah seviyesini sürekli yükselttik.

Ülkemizi bu seviyeye getirmek için 18 yıldır çalıştık. İmar yolunda attığımız her adımda engellemeyle karşılaştık.

Türkiye'nin demokrasi ve ekonomi yolunda katettiği mesafenin en somut sonuçlarını koronavirüs salgını döneminde gördük.

2020'nin ilk çeyreğinde mart ayının önemli kısmını salgınla mücadeleyle geçirmemize rağmen yüzde 4,5'lik büyüme oranı elde ettik.

Salgın sürecinde vatandaşlarımızın sağlığı yanında ekonomimizin sağlığını korumaya öncelik verdik.

Borsamız yeniden 115 bin bandına dayandı. Haziran başından itibaren konut ve otomotivde haraketlilik başladı. Merkez Bankası döviz rezervimizi yeniden 93 milyarın üzerine çıkardık.

Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldığı salgın sürecini, hem sağlık altyapımızla hem gıda ve temizlik tedarik zincirimizle hem de kamu güvenliği bakımından örnek bir yönetimle göğüsledik.

Tasak anlaşmalarıyla Türk Lirası'nı dünya piyasasında işlem gören itibarlı bir para birimi haline getiriyoruz. Bu süreçten de hızlı bir şekilde çıkıp eski büyüme oranlarına ulaşağız.

Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma hedefimize hiç olmadığımız kadar yakınız."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR