Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün gerçekleştireceği resmi ziyareti doğrultusunda İran Lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmelerde bulunacağı belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ‘TUR’ ile TSİ 11.20'de İran’ın başkenti Tahran’a iniş yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mihrabad Havalimanı'nda İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de Tahran'a gelerek eşlik ettiler.

Karşılamada, görüşmelerde bulunmak amacı ile daha önce İran'a gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da yerini aldı.
Yapılacak görüşmelerde iki ülke cumhurbaşkanlarının başkanlıklarında Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Dördüncü Toplantısı gerçekleştirilecek.

İki liderin ilişkilerinin görüşüleceği toplantıda, başta Irak ve Suriye olacak şekilde güncel bölgesel ve uluslararası konuların masaya yatırılacağı düşünülüyor.