Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın Lotte New York Palace Otel'de, ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği görüşme dün TSİ 22.15'te başladı. İkilinin görüşmesi 23.05'te sona erdi.

Yaklaşık 50 dakika kadar süren görüşmenin ardından gazeteciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a görüşmenin nasıl geçtiğini sordular. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmenin olumlu geçtiğini ifade etti.

SORUNLAR ÇÖZÜMÜ İÇİN ORTAK KARAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın görüşmesi, bölgesel sorunların çözümü için ortak kararlar alınmasını ve tüm terör örgütlerine karşı kararlı bir şekilde mücadele verilmesi gibi konularda iş birliğine gidildi.

IKBY'NİN REFERANDUMU KARARI

İkilinin görüşmesinde, iki liderin, 25 Eylül 2017’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yapmaya hazırlandığı referanduma karşı olduklarını belirterek, atılacak bu adımın çok ciddi sorunları beraberinde getireceğini ifade ettiler.

ABD’DEN KUZEY IRAK AÇIKLAMASI

Diğer yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandum ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘ABD, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin yapacağı referandumu hiçbir şekilde desteklemiyor. Tartışmalı yerlerde söz konusu referandumu düzenlemek, çok net bir şekilde provokatif ve istikrarsızlaştırıcıdır. Bu nedenle IKBY idaresine, referandumu iptal etmesi ve Bağdat’la ciddi görüşmeler dahilinde sürdürülebilir diyaloğa girmesini öneriyoruz.’ ifadelerini kullandı.