Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Ankara’da bir araya gelecekler.

S-400’LER ELE ALINACAK

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşecek toplantıda, Putin ve Erdoğan'ın ele alacağı konulardan biri, ABD ve NATO'nun görüşmelerini dahi istemediği S-400 hava savunma sistemleri olacak.

İki lider S-400 satın alımı ile ilgili son detayları görüşecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Irak’ta yaşanan son durumları da masaya yatıracaklar.

Liderler, ikili ekonomik, ticari ve askeri işbirliği hakkında da görüşmeler yapacak.

RUSYA’DAN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) anayasa tarafından illegal olarak ilan edildiği ve dün yaptığı sözde bağımsızlık referanduma yönelik yaptığı açıklamada, ‘Rusya, söz konusu bölgenin istikrarı ve güvenliği için Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünün korunması gerek.’ ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Putin'in, öncelikle bölgedeki son gelişmeler olacak şekilde gündemde olan konuları 28 Eylül Perşembe günü Ankara'da görüşmek için bir araya geleceği bildirildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) tüm tepkilere rağmen illegal olan sözde referandumun sonuçlarını hala açıklamadı. Seçimin bitmesinin üzerinden hemen hemen 16 saat geçti ama 5,2 milyon kişinin oy kullanması beklenen ve 3 milyon kişinin oy kullandığı referandumda yalnızca 282 bin 17 kişinin oy ortalaması belirlendi.