Cumhurbaşkanı Erdoğan A Haber ATV ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında satırbaşları:

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Burada ilk madde yargının bağımsızlığı Anayasa'da vardı. Biz buna bir de tarafsızlığı ekleyerek yargının bağımsız ve tarafsız olduğunu yeni anayasa ile denetim gücü itibari ile çok daha güçlü hale getiriyoruz.

Bunu ana muhalefetin başındaki zat 600'e çıkardığımız milletvekili sayısını eleştiriyor ve bize 450 de yeter diyor.

 DÜNYAYI TAKİP ETMEDİĞİ APAÇIK ORTADA

Biz bu noktada 20 Temmuz 1961. O zaman senato kuruluyor o zaman 165 senatör ve 450 milletvekili var. Toplam 615 yapıyor. Bunun 15'i kontenjan. Hatta bu işi o zaman dalgaya alıyorlar. Şimdi biz bunu şu anda özellikle hem nüfusumuzun artışı ile temsilde adaleti getirelim istedik. Bu suretle gerek hükümet gerek şu anda MHP'liler yaptığı çalışmada AB üyesi ülkelerde durum nasıl bunu gözden geçirdik.

Gerçekten ciddi bir çalışma yapıldı ve üzerinde durduğumuz en önemli konu bunu milletime özellikle duyurmak istiyorum Türkiye'de bununla ilgili olarak şu anda 103 bin seçmene 1 milletvekili düşüyor. Bu şimdi diğer ülkelere Almanya İtalya buralara baktığınızda bu sayının çok daha  düşük olduğunu görüyoruz. Böyle bir tablo içerisinde 600 milletvekiline fazla demek dünyayı takip etmemenin en açık alametidir.  

O AÇIKLAMALAR BENİ ÇOK ÜZDÜ

Milletvekili seçilme yaşının 25'ten 18'e iniyor. Gençlerimize büyük hakaretler etti. Ben bunu dinleyince çok üzüldüm. Bunlar iki yıl milletvekili olduktan sonra emeklilik noktasında emekli olacak oradan takır takır parasını alacak, askerlik yok.

Bir defa çok ayıp şunu öğren. 18 Yaş olayı sadece ülkemin erkekleri için geçerli değil ki ülkemdeki genç kızlarımız için de geçerli. Şu anda 18 ile 25 yaş arasında 7 milyonun üzerinde ülkemizde genç var. Bu insanların artık kalite sürekli olarak yükseliyor. Bu kaliteyi yok sayamayız.

MİLLETİ KANDIRIYORLAR

İki yıl milletvekilliği yaptıktan sonra emekli olma hakkını kazanıyor ama emekli olmuyor. Milleti aldatmayın.  Ondan sonra 65 yaşa kadar süreç var.

Milletvekilliği süresi sona erdiğinde o gencimiz ondan sonra ya cebinden sigorta primini ödeyecektir veya bir yerde çalışmaya başlarsa oralarda ödemeler yapılacaktır. Ve sonrasında yaşı bekleyecekler.Ben gençliğimize güveniyorum ve bu işi de başaracağız inşallah.

 FESİH DİYE BİR ŞEY YOK YENİLENME VAR

Bu beyefendi ne diyor Meclis feshediliyor diyor. Meclis'in hiç bir yetkisi kalmıyor diyor. Böyle bir şey yok. 5 Yılda bir yapılırken ne Cumhurbaşkanı'nda ne de Meclis'te fesih yetkisi yok.

Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi talebinde bulunursa bu aynı anda Meclis ile beraber seçimlerin yenilenmesi talebidir. Meclis böyle bir talepte bulunursa bu fesih değil yenilenme talebidir o da belli bir oranla olacak. Bu bir fesih değil ve aynı gün her ikisi de yapılır. Bunun oranı Meclis'in burada 5'te 3 oranına ulaşırsa seçim yenilenir ve Cumhurbaşkanlığı seçimi de aynı gün yapılır.

HALKIM DA ARTIK ADAY GÖSTEREBİLECEK

Burada yeni bir şey daha geliyor. Onu da açıklayalım. O da halkımıza verilen bir değerdir. Seçim 5 yılda bir yapılıyor değil mi o da 100 bin kişi bir aday belirledi 5 yılda bir seçim yapılacağı için o seçim günü geldiğinde o gün halk 100 bin imza ile aday gösterebilir.  Halkıma bugüne kadar böyle bir yetki verilmemişti. Şimdi halkım da 100 bin imza ile aday gösterebilir.

Türkiye'de de artık bilinecek ki bu tarihte seçim yapılacak. O tarihte de halkım istediği adayı 100 bin imza ile gösterebilecek. 

MECLİS İŞLEVSİZ HALE GETİRİLİYOR

Bir diğer konu güvenoyu uygulaması kalkıyor. Gensoru ve güvenoyu meselesi hep iktidarları tehdit etti. Artık Meclis böyle bir tehditle muhatap olmayacak. Güvenoyu uygulaması 5 yıl var ya sandıkta olacak.  Millet yürü diyorsa güvenoyunu almış demektir. Yürü demiyorsa yeni ekibi hazırlıyor. İşleri güçleri kafaları bulandırmak.  Bizim en çok dertli olduğumuz şey bu 15 yıldaki gensorular. Biliyor ki bu gensoru geçmeyecek ama buna rağmen akşam yatıyorsun sabah kalkıyorsun gensoru. Bunu yaparken Meclis işlevsiz hale getiriliyor. Bunlar yürüyen sistemi sürekli patinaj çektiriyorlar yürüyemiyorsunuz.

Cumhurbaşkanı 2 kez seçilebiliyor. Süresi dolduktan sonra 2 kez aday olma hakkı var. İlk kez aday olduğunda eğer aday yaparlarsa ne ala. Tabloyu milletim nasıl takdir ederse neticesi öyle olacak. Sonrasında gelişmeleri de milletim takdir edecek.

KILIÇDAROĞLU DERSİNE ÇALIŞMAMIŞ

Dersini çalışmamış. Hala dersine çalışmadığı net ortada. Başbakanlık Cumhurbaşkanılğı, peki niye Başkan Yardımcılığını anlatıyorsun. Şimdi, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı birleştiriliyor ve sadece Cumhurbaşkanlık olacak. Cumhurbaşkanı'nın bir iki yardımcısı olacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı'nın kabinesi var o da dışarıdan olacak. Parlamentodan seçilirse onların da vekilliği düşecek. Buradan CHP'ye gönül veren kardeşlerime ve Genel Başkanına söylüyorum. Burada Başbakan yok. Sadece Cumhurbaşkanlığı var. Çok başlılık, çok seslilik özellikle yönetimde çok tehlikelidir. Bu sistemde yok bu kalkacak. Cumhurbaşkanı ile birlikte bir iki yardımcısı ve yeteri sayıda ve kabinesi olacak.

Bu ülkede tek adam varsa o da sensin. 7 Seçim kaybettin kongre ve seçimleri kastediyorum. Kongreleri alavere dalavere ile işin başında duruyor. Ama seçimlerde öyle bir şey yapamıyor. Seçimlerde kaybetti ama hala partisinin başında. Batıda bir bilemedin iki seçim kaybederse hemen çekiliyor yerine başkası geliyor. 

Şu anda sadece vatana ihanetten siz Yüce Divan'a giderken bu defa işlediğiniz her suçta yine parlamentoda belli oranlar var. Bir salt çoğunlukla bu Meclis'te gündeme getirilebiliyor. Bunun ardından bir 5'te 3 ile soruşturma açılabiliyor ama 3'te 2 çoğunlukla da Yüce Divan'a gönderilebiliyor. 

MİLLET SAHİPLENMİYORSA O MAKAMDA KALAMAZSIN

Bundan önceki mevcut durumdan Cumhurbaşkanı yeni süreçte çok daha sıkıntılı bir sürecin içerisine giriyor. Böyle bir süreç başlıyor. Onun için öyle bahsettiği gibi tek adamlık yok. Şimdi milletin adamlığı var. Millet sahipleniyorsa tamam ama sahiplenmiyorsa sen de kolay kolay o makamda kalamazsın.

HOLLANDA'DA BELEDİYE 2 SAATTE OHAL KARARI ALDI

Hollanda'daki olayda bırakın siz merkezi yönetimi belediye bir kaç saat içerisinde oturuyor hop OHAL ilan ediyor niye benim Bakanımı oradan itfaiye aracıyla mı götürecek gelip aracın kapılarını makasla kesip öyle mi çıkartacak? Yahu bir bayan be. Siz böyle mi demokratiksiniz. Kendi binasına girecek ve bu kişi bir bakan. Bütün bunların önüne geçmek için OHAL ilan ediyorlar.  Türkiye'de biz OHAL ilan ediyoruz Avrupa ayakta hepsi kim geldiyse Türkiye'ye ziyarete geliyor ve soruyorlar 'Bu OHAL'i ne zaman kaldıracaksınız?' Ne zaman darbe girişiminin kalıntılarını bitirirsek o zaman kaldıracağız. Şu anda da Bakanlar Kurulu almış olduğu OHAL kararlarını nereye götürüyor parlamentoya götürüyor. Orada belediye karar alıyor bakın belediye. Bizde herhangi bir belediye OHAL kararı alabilir mi?

Disiplin mahkemeleri onlar kalıyor. Onların dışında askeri mahkemeler kaldırılıyor. Askeri mahkemelerin baktığı konulara sivil mahkemeler bakacak. Bu da AB'nin uygulamaları içerisinde olan hatta bizden 2014-2015 sonuna kadar beklediği bir karardı. Bu kararı da bu adımla uygulamaya sokmuş olacağız. Böyle bir sürecin de içine giriyoruz. Artık askeri mahkemeler sivil mahkemeler çift başlılık ortadan kalkacak.

 BUNLAR ÇOK İYİ YALAN KONUŞUYORLAR

HSYK'nın üye sayısı 22'den şu anda 13'e düşüyor. Üyelerin görev süresi 4 yıl olarak belirleniyor 4'ünü Cumhurbaşkanı 7'sini Meclis seçiyor.  Onlar ne diyor HSYK'nın bütün üyelerini Cumhurbaşkanı atayacak diyorlar. Bunlar çok iyi yalan konuşuyorlar.  Türkiye'deki bölücü terör örgütünün başının resimlerinin posterlerinin olduğu orada salon toplantıları yapılıyor orada da yapılan konuşmalar aynen Türkiye'de hayır kampanyası yürütenlerin sloganları ne ise onlar da aynı şeyleri konuşuyor.

BUNLARIN ŞECERESİNİ ÇIKARTTIK

Devlet televizyonu bu. Bizim bakanlarımız gidiyor orada konuşma yaptırılmıyor ama Almanya'ya hayır kampanyası yürütenler gittiği zaman en uygun yerler onlara tahsis ediliyor. Berlin'in ortasında çadır kuruyorlar. Orada bunlar para topluyor oralardaki Türk işadamlarını haraca bağlamışlar. Sen diyor Kürtsün ve buraya gereken desteği vereceksin. Biz onların şeceresini de çıkarttık nerede kim var. Polis aracında ekranlardan izledim bölücü terör örgütü mensuplarının onların kendine has işaretlerle konvoy yaptığını gördüm. Bundan daha açık bir şey olabilir mi? Ben tüm halkıma sesleniyorum. Hayır demek bölücü terör örgütüne destek vermektir. Kandil hayır diyor, bölücü örgütlerin başı hayır diyor. İmralı'daki bölücü örgütün başı hayır diyor. Kim olursa olsun bu kişi olabilir kurum olabilir. Bu ülkeyi bölmek parçalamak isteyenler şu anda bölücü terör örgütü ile beraber hayır kampanyasında buluşanlardır.

Evet kampanyasına bizim başlamamızın en önemli adımlarından biri hem milli hem yerli. Böyle bir duruşla istiyoruz ki ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine çok daha seri kararlar alarak gidebilelim

HSYK'da Cumhurbaşkanı 4 kişiyi atayabilir. Meclis te 5'te 3 çoğunlukla 7 kişiyi atayacak. Hani Meclis kalkıyordu ayıptır ya Kılıçdaroğlu, ayıptır ya. 5'te 3 bir uzlaşma gerektirir. Şimdi burada uzlaşma aranacak. Bunu aramak suretiyle o 7 sağlanacak.

 BÜTÇEYİ DE MECLİS ONAYLAMAZSA YÜRÜRLÜĞE GİRMEYECEK

Cumhurbaşkanı'nın tek bir yetkisi var kanun noktasında o da Bütçe. Bütçe Meclis'in onayıyla kabul ediliyor. Meclis onaylamazsa bu bütçe geçmez. Şayet Meclis onaylamazsa ülkeyi krize sürüklememek için önceki yılın bütçesi TEFE TÜFE oranları baz alınarak yeniden yürürlüğe girer.

Burada benim özellikle üzerinde durmak istediğim konu şu; Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin özellikleri nelerdir.

- Geniş bir mutabakat ve uzlaşma ile hazırlanan böyle bir düzenleme var. Hükümeti seçme yetkisi doğrudan millete ait. CHP ne diyor sizin yetkileriniz elinizden alınıyor. Tam aksine hükümeti seçme yetkisi doğrudan millete veriliyor. 5 Yılda bir olacak bu. Bu da istikrarı getirir.

- Mlilletin iradesi neyi gerektiriyorsa onun gereği burada yapılıyor.

- Dinamik ve dönüşümlü bir modele kavuşuyoruz. İşlevi çok çok seri karar alma süreleri çok çok seri dönüşümcü bir yapısı var. Bakıyoruz şurada bir tıkanma var hemen müdahale edilecek. Bürokratik oligarşide biz çok çektik. Başbakanlık sisteminde Bürokratik Oligarşi buluşamayacak. Niye Güçlü bir Cumhurbaşkanlığı sistemi var orada gereğini yapar ve yolunu da devam eder. Bir defa reformların süratle hayata geçirilmesini yakalıyoruz. Şu anki yapıda bu yok.

- Adil ve rekabetçi bir sistem:  Burada Cumhurbaşkanı adaletsiz davranacak olursa 5 yıl dolduğunda biliyor ki gidecek. Burada Cumhurbaşkanı'nın 3 şeye çok dikkat etmesi lazım. İstişare mekanizmasını iyi çalıştırması lazım, adil olması lazım, emaneti yani kadrolarda ehliyet ve liyakat sahibi olanlara vermesi lazım.

Bu ülkede yüzde 15 ile Başbakanlık yapanlar oldu. Orada istikrar olur mu olmaz. Ne oldu hep koalisyonlar. Koalisyonlarla bu ülke duman oldu. Ortalaması 16 ayda bir hükümetler kuruldu. Biz bunu yaşadık. Şu anda CHP'nin başındaki zat yaşamadı bunu inşallah öğrenecek.

- Bir diğer konu toplumsal uzlaşma zemini geniştir. İnşallah millette de yüzde 50+1 bir uzlaşmanın sinyalidir. Bunun için halkı ile bütünleşen kucaklaşan bir iktidar anlayışı önümüzdeki en önemli hedeftir.

- Cumhurbaşkanı'nın hem siyasi hem de cezai sorumluluğu var. Bu da Cumhurbaşkanı'nın kendisine çeki düzen vermesini gerektirir.

- Seçmen burada daha güçlü. Siyasette güçlü liderleri zorunlu kılıyor. Artık güçlü liderler çıkacak.

- Yasama ve Yürütme arasında karşılıklı denge sistemi var.  Diyorlar ki Yasama kalktı. Parlamento var, ayıptır ya bu lafları böyle söyleme. Birileri yanıltıyor bunları.

- Güvenoyunun kaynağı doğrudan halk parlamento değil. O da 5 yılın sonunda halk kararını verecek. Sen artık gidicisin bu işi başaramadın diyecek.

- Bakan atananın milletvekilliği sona erecek. Parlamentodan bir bakan atıyorsanız onun vekilliği sona eriyor.

- Yasama'nın yürütme üzerindeki denetimi burada daha etkin.

-  Kanun teklif etme yetkisi sadece Yasama'ya ait. Bütçe dışında. Cumhurbaşkanı dahil bunun dışında Kanun Teklifi yok.  Kabine'de herhangi bir kişinin kanun teklifi yok.

Kararname kanunun üzerinde değil. Eğer o konuda Yasama organının çıkardığı bir kanun varsa geçerli olan odur. Burada da milleti aldatmayalım. Böyle bir şey yok.

- Seçimler siyasi ve ekonomik istikrar sağlar. Erken seçim olayı bitiyor. Bütün programınızı her şeyinizi 5 yıla göre yapacaksınız. Ve 5 ülkede hakikaten tırmanış devam ettiyse zaten millet de ne yapar ikinci 5 yılın hakkını sana verir. Ama 5 yıl iyi geçmemişse milletim de seni indirecektir.

- Vesayet ve darbe girişimleri de engelleniyor. Vesayet sahibi millettir. Millet kimseye herhangi bir yetkisini devretmez. Bu süreçte inanıyorum ki Cumhurbaşkanı ile mlletin bütünleşmesi farklı ve güçlü olacaktır.

- Geçmişte partili cumhurbaşkanı var mıydı vardı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk öyle değil miydi, öyleydi. CHP'nin kurucusu her şeyi o değil miydi partili Cumhurbaşkanı idi. İsmet İnönü, o da partili Cumhurbaşkanı idi. Celal Bayar o da partili Cumhurbaşkanı idi. Ondan sonra süreç değişti. Bunu da görmemiz lazım.

ÜLKEYİ BÖLENLER ORTADA, SEN KANDİL'DEKİLERLE HAREKET EDİYORSUN

Ben Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde taraf olacağımı söyledim. Ama nasıl taraf olacağımı da açıkladım ve milletimin tarafında olacağımı açıkladım. Partinizden istifa etseniz dahi partiden kopmanız mümkün mü değil, gönlünüz bir defa orada. Şu süre içerisinde hamdolsun hep milletimden yana oldum ve Beştepe'ye oturup orada kalmadım.

İl il dolaşıyorum, dünyayı dolaşıyorum. Sürekli milletimizin lehine daha neler kazanabiliriz bunun gayreti içerisindeyiz. İşte bunun için bu başkanlık sisteminde EVET olur. Kandil'dekiler ne yapıyor gençlerimizi kandırıyor veriyor ellerine silahı ve terörist olarak yetiştiriyorlar ve şehre gönderip terör estiriyorlar. Bunlar hayır diyor.  CHP'liler ne diyor ülkeyi bölmek istiyor, yahu siz ülkeyi bölmek isteyenlerle aynı saftasınız. 

YENİKAPI RUHUNDA TERÖR ÖRGÜTÜ İLE BİRLİKTE HAREKET ETMEK YOK

7 Ağustos havasını hazmedemedi. Sayın Bahçeli ile Sayın Yıldırım uyumla süreci iyi bir şekilde sürdürdüler. Ama 7 Ağustos sürecinin ben yine de öyle inanıyorum ve inanmak istiyorum tüm tabanda bir mutabakatın olduğunu bu milli birliği ve beraberliği savunma noktasında sağlanmıştır ve en önemli adımdır.  Yenikapı ruhunda ayrılık yok ki Yenikapı ruhunda terör örgütü ile birlikte hareket etmek yok ki.  Hayır diyen kim FETÖ terör örgütü. Onunla birliktesin hala kalkıp Yenikapı ruhunu ben temsil ediyorum diyorsun. Sen daha orada toplanmadan ters düştün. Ben davet ettim. Gelmeyeceğine ilişkin bilgi özel kalemime verildi. Birileri araya girdi son anda geleceğini söyledi. Bunlar dürüst değil. Akşam sabah bunların işi yalan.

BUNLAR GENÇLERE GÜVENMİYORLAR

Anayasa'ya ters bir kararname çıkartamazsınız. Kanuna ters bir kararname çıkartamazsınız. Anayasa ve yasalara kesinlikle bu kararname uygun olacak. Değilse zaten çıkartamazsınız. Siz o boşluklarda hakikaten boşluktur oradan kararname çıkartarak süratle mesafe alırsınız. Ben ülkemi adeta bir şirket yönetir gibi yönetmek istiyorum derdim. Süratle kararlar alınması lazım. Geçenlerde önemli bir işadamı ile konuşuyorum. Çocukları ile yanıma geldi ben dedi 22 yaşındaki oğluma şirketin en önemli birimini teslim ettim dedi. 6 milyar dolar onun yönetimindedir dedi. Bunlar parlamentoda çalışacak 18-19-20-21-22-23-24 yaşındaki gençlerimize güvenmiyorlar.  10 tane genç parlamentoya giriyorsa öp onun alnından sev gurur duy. Bizim ecdadımız Fatih Sultan Mehmet 21 yaşında bir çağı kapatıp bir çağı açtı, İstanbul'u fethetti. Biz onların torunlarıyız biz niye yapmayalım? Biz bunu başaracağız.

Yargı birliği esas alınmıştır dedik HSYK'nın kaynağı tamamen millet iradesidir. Bütçe krizleri engellenmiştir uyum yasaları ile sistem daha güçlü hale geliyor olay budur. Tamamiyle bu sistemin özellikleri bununla özetlenebilir.

HALKIM EVETTE BİRLEŞECEK

Sayıştay'da Danıştay'da Anayasa Mahkemesi'nde hiç bir değişiklik yok. Sadece askeri olan 2 üye düşüyor bu kadar. Bunlar hafızaları karıştırmak suretiyle biz bir hafıza kaybını oluşturalım 16 Nisan'a kadar zaten ben hayır diyorum, FETÖ hayır diyor, Kandil hayır diyor milleti kandırırız diyorlar. Ben inanıyorum ki vatandaşım bu ülkede kim ne yaptı görecek ve birliğimiz beraberliğimiz kardeşliğimiz için EVET'te birleşecekler diye inanıyorum.

Avrupa'nın hepsini aynı torbaya koymayalım ama maalesef Türkiye'nin yükselişini hazmedemiyorlar. En başta Almanya var. Çok acımasızca teröre destek veriyor. Şu anda Merkel Hollanda'nın yanında olduğunu açıkladı. Ey Merkel, sana verdiğim terör örgütü listesi 4 bin 500 dosya ile ilgili şu salonda 4 bin dosya vermiştim o sayının 4 bin 500'e yükseldiğini kendisi söylemişti. Son Ankara ziyaretinde geciken adalet adalet değildir demişti. Siz niye bu terör örgütlerini ülkenizde saklıyorsunuz?

PKK terör örgütü değil mi diye soruyoruz evet diyor. Niye saklıyorsunuz diyorum yargı bağmısızdır diyor. Bu arada kendisi hemen tuzağa düştü. Malum İstanbul'da konsoloslukta sözde bir gazetecileri vardı, ismini anmayalım. Bizim bir gazetecimiz dedi şu anda konsoloslukta duruyor, halbuki orada durmuyor çok daha ilginç bir şey vardı bunu da tabi bilmiyor. Bunu bıraksanız dedi, önce bir defa yargıya çıkacak dedik. Dedi herhangi bir şey yok gazeteci dedi.

Bakın dedim siz kendi ülkenizde 4 bin 500 dosya ile ilgili yargı bağımsızdır diyorsunuz bizim yargımızı neden küçümsüyorsunuz? Bu adam ajan terörist. Çıktı yargılandı, o yüzden sahip çıkıyorlar. Buradan geri adım atamadılar. Buna benzer zaman zaman bunların bizimle özellikle Diyarbakır'da çok büyüttüler adamı da 1 ay Tarabya'da bizim Huber Köşkü'nün yanındaki rezidansta sakladılar. Fırsatını bulsalar kaçıracaklardı belki. Tutuklandı. Böyle bir ajan teröristi bir ülkenin şansölye sahip çıkarsa kusura bakmasınlar ben buna soru işareti ile bakarım. İstediğin kadar sen Hollanda'nın yanında yer al sen teröristlere destek veriyorsun.

Seçimi şu kazanır bu kazanıra bakmayın. Türkiye ile uyumlu kim varsa gidin oyunuzu ona verin. Çarşamba günü Hollanda'da seçim var.

 Bunlar özellikle de hesaplarını inşallah er yada geç verecekler. Süratle Hollanda'nın hesabını diplomatik açıdan soracağız.

ORADA AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI

Ne kadar atları varsa itleri varsa oraya topladılar. O iti ne yaptı, polisleri benim vatandaşımın üzerine orada Hüseyin evladımızın kardeşimizin baldırını ısırdı. Dün gece kendisini arayıp konuştum. 3 ay kadar işe gidemezsin demişler. Orada 32 vatandaşımız yaralandı bunların 7'sinin durumu ağır diğerleri demir coplarla aldıkları darplar var.

Muhabirlerimize vurdular, 17 gözaltı yaptılar, basın mensuplarına saldırdılar. Bunlar işte gerçek yüzlerini gösterdiler. Orada at izi it izine karıştı işte. Bu batının gerçek yüzüdür. Almanya'nın şansölyesi de Hollanda'nın yanında yer alıyor sana yazıklar olsun! Demek ki sen de aynı kafadasın.

 CEVABINI BİLSEK DE HER TÜRLÜ BAŞVURUMUZU YAPACAĞIZ

Biz kişinin sevdikleri ile beraber olduklarına inananlardanız. Bunlar hukuk tanımazdır, kanun tanımazdır. İşlerine geldiklerinde uluslararası hukuk derler. Şimdi AİHM'e de gideceğiz. Bakan arkadaşlarımızın hepsi gereken yerlere başvuruları yapacağız. Ben şimdiden verilecek kararları da biliyorum. Ama onlar bildiklerini okusun, gün gelecek biz de bildiğimizi okuyacağız. Onlar güçlenemezsiniz diyorlar güçlenmeyelim istiyorlar ama ben inanıyorum güçleneceğiz.

MİLLETİM, MİLLİ VE YERLİ OLANIN YANINDA DURARAK 'EVET' DİYECEKTİR

Kandil, terör örgütleri bunların hepsi FETÖ hayır diyor. Türkiye darbe girişiminde bulunanların hayır dediği sürecin içerisinde benim yerli ve milli samimi kardeşlerim bu ülkenin beraberliği için evet kampanyasına destek vereceğine inanıyorum. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı'na diktatör diyecek kadar ileri giden İsviçre'nin en çok satan gazetesi diye geçinenler oradaki benim Türk kardeşlerimi aldatmak için Türkçe başlık atmak suretiyle bu kampanyaya karşı milli düşünen yerli düşünen kardeşlerim 16 Nisan'da evet diyerek gereken cevabı onlara verecektir.

AB'YE BAKIŞIM HERKESÇE BİLİNİYOR

 

İlk hedef 16 Nisan şu anda. Bunları konuşmamız lazım. Ben bugüne kadar AB ile ilgili düşüncelerim herkes tarafından biliniyor. Avrupa bizi hala oyalamaya devam ediyor. Şu ana kadar da bu oyalamaları devam etti. Malta'nın dönem başkanlığında da maalesef aynı.

 SURİYELİ SEÇMEN İDDİALARI TAMAMEN YALANDIR

 

Şu anda Suriyeli buradaki kardeşlerimizin vatandaş olanları ve oy kullanma hakkına sahip olanları neredeyse yok denecek kadar azdır. Belli bir süre var seçmen olabilmesi için. Yoksa seçmen olma hakkına vatandaş olması yetmiyor. Dolayısıyla bu noktada bana gelen bilgilerde öyle ciddi sayıda bir şey söz konusu değil. Bunlar tamamen provokasyondur ve A'dan Z'ye yalandır.

 KILIÇDAROĞLU BM'NİN ADRESİNİ BİLMEZ

Ben buradan milletime hatırlatmak istiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu BM'nin adresini bilmiyor. Oranın adresini öğrenirse orada da nasıl konuşacağını öğrenir diye düşünüyorum. Şu an 30-40 muhtar kardeşimle bir araya gelmiş, orada konuşmuş. Ben ise göreve geldiğimden bu yana ben çıkmam gelmem diyen zat buydu sonra geldi mi geldi.

Adres bilmez bunlara adresi tanıtacaksın. Milletimin evi olan Beştepe'ye şu ana kadar 16 bin muhtarım geldi. Bak ben sizin ayağınıza geldim diyor o ayağına çağırıyor diyor. Ben ayağıma çağırmıyorum ben ülkemin muhtarlarını milletimin evinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Türk Milleti adına ağırlıyorum.

Gördüğüm kadarıyla BM'de konuşmanın dili başka. İşte bu bunların karakteri. Ne demek oranın dili başka buranın dili başka. Orada konuşan Tayyip Erdoğan'ın ülkemin halkını kandırmaya hakkı olabilir mi? Burada hangi siyasi mesajları benim aynen BM Genel Kurulu'nda da verebiliyorsam bu milletin bir lideri olduğunun ifadesidir. Eğer burada başka orada başka konuşursanız ne derler bu ne omurgasız adam. Orada böyle konuştu burada böyle konuştu.

İşte bunlar kendi yapılarını anlatıyorlar. Burada nasıl duruyorsa aynı duruşu orada da sergilemesi lazım. Sonra seni bak nasıl da güzel konuştu. Böyle demediklerini nereden biliyorsun? Biz hamdolsun yaptığımız pek çok konuşmanın ardından aldığımız takdirleri biliriz. Bunların dosyasını Kılıçdaroğlu'na gönderecek halimiz yok.

Kaynak: Star