Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Avrupa’nın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çok sert tepki gösterdi.

PROGRAMDA REZİL ETTİ

Geçenlerde bir Alman televizyonunda eski genişlemeden sorumlu komiser, Alman, SPD’lidir, Ferhaugen bir programda burada mahkum olup kaçıp Almanya’ya giden bir ajan terörist var ya onlarla aynı programda rezil etti onu.

GEÇ GERİ KABULÜ

(AB’yi eleştirdi) Şimdi devran değişti, şimdi bunlar vizelerin kaldırılması meselesinde söz verdiler tutmadılar. Şimdi ‘geri kabul’ diyorlar, ne geri kabulü, geç onları, geç onları. Sen benim bakanımı Hollanda’ya sokmayacaksın, sen benim Dışişleri Bakanıma uçuş izni vermeyeceksin, benim topraklarım olan başkonsolosluk binasında görüşme yapmak oraya girmesine fırsat vermeyeceksin, bizden buralara girişi bekleyeceksin, yok öyle şey. Bedelini ödeyeceksiniz.

SEÇİMİ KAZANDIN TÜRKİYE’Yİ KAYBETTİN

Ey Rutte (Hollanda başbakanı), sen seçimi birinci parti olarak almış olabilirsin ama bilesin ki Türkiye gibi bir dostunu kaybettin. ‘Efendim, seçimden sonra Başbakan ile bir yemek yiyebiliriz.’ Bizde öyle bir başbakan yok geç o işi, geç o işi. Sen kaybettin, kaybettin. Avrupa’da kim bunları yapıyorsa ki Almanya bu işin başını çekmiştir, onlarla da bu işi enine, boyuna oturup konuşacağız.

MİLLET ARTIK YUTMUYOR

“Hayır” diyenler Türkiye’de yapılan tüm güzel şeylere de “hayır” diyor. Ancak şimdi buradan sesleniyorum, ‘hayır’ diyenler, cumartesi günü 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nün temelini atıyoruz, ‘evet’ mi ‘hayır’ mı? Sıkıysa ‘hayır’ desinler, diyebilirler mi? Niye? Artık millet bunları yutmuyor. Çatlasanız da patlasanız da 16 Nisan yeni bir sistem, lider ülke Türkiye’yi meydana getirecek bu sistem.

CİBİLLİYETİNİ BİLİRİZ

Dünyaya demokrasi, özgürlük dersi verirler ama kendi çıkarları söz konusu olduğunda faşizmin en alasını sergilemekten kaçınmazlar. Ben diyorum ya ‘Bunlar yeni Nazizimdir’, bundan çok rahatsız oluyorlar. Çünkü Hollanda Nazi tokadı yedi.

Peki ey Hollanda, sen Srebrenitsa’da benim Müslüman kardeşlerimi, 8 bin 354 Müslüman kardeşimi katlettiniz, onu neyle ifade edeceksiniz? Bunları biz unutmuyoruz, bunların cibilliyetini biliriz. Orada Boşnak kardeşlerimizi şehit ettiler. Yazıklar olsun bunların demokratlığına, yazıklar olsun sizin Avrupa Birliği müktesebatınıza, değerlerinize, yazıklar olsun sizin hukukunuza, adaletinize.

BAŞÖRTÜSÜ KARARINA TEPKİ

(AB Adalet Divanı’nın başörtüsü kararını eleştirdi) Avrupa Birliği’nin Adalet Divanı bir açıklama yaptı, işverenlere diyor ki ‘İsterseniz iş yerlerinizde başörtülü çalışmak isteyenlere müsaade etmeyebilirsiniz.’ Hani inanç, din özgürlüğü? Bunlar haçlı hilal mücadelesini başlattılar. Başka bunun izahı olamaz. Açık söylüyorum, Avrupa hızla İkinci Dünya Savaşı öncesi günlere doğru yuvarlanıyor.

AJANLIK YAPAN BEDELİNİ ÖDER
 
4 bin 500 PKK’lı dosyası verdim bunlara ben, bunların hiçbirine adli işlem yapmadılar. Ama kendisi kalkıyor buradaki bir ajan teröristi, bunlar bir defa bir şeyin farkında değil bir ajan teröristi Alman rezidansında bir ay sakladılar ve bunu Alman Şansölyesi benden istiyor, diyor ki ‘Böyle böyle onu bıraksanız.’ ‘Bizde yargı bağımsızdır dedim.’  Dolayısıyla bizden bunları kusura bakma alamazsınız ve sonunda mahkemeye çıktı tutuklandı. Bunlar Türkiye’de ajanlık yapıyorsa bedelini ödeyecek. 

SEN NASIL BAŞKANSIN?

Hayır kampanyası yapmak üzere PKK ile beraber Avrupa’da dolaşan ki bunlardan bir tanesi de Türkiye Barolar Birliğinin başkanıdır. Sen nasıl Barolar Birliği başkanısın ya? Senin PKK ile yan yana olmanı kim anlatabilir?   

KILIÇDAROĞLU İLK KEZ DOĞRU SÖYLÜYOR

KUDURUYORLAR

Bu CHP zihniyeti, o zihniyet değil mi? Onlar bizi o 50 sente muhtaç edenler değil mi? Türkiye güçlendikçe, büyüdükçe, kendi ayakları üzerinde durdukça, ülkemizi hortumladıkları kanallar birer birer kapandıkça adeta kuduruyorlar. 

METNİ OKUMADI

(Cumhurbaşkanlığı sistemini içeren Anayasa değişikliği) Muhalefetin metni okumadı ya da bilinçli olarak yalan söylediğini görüyoruz. Kılıçdaroğlu, bir radyo yayınında cumhurbaşkanlığı sistemini anlatırken, “Cumhurbaşkanı başka partiden, başbakan başka partiden olursa kavga çıkar” dedi. Bu zat hayatında ilk defa doğru bir şey söylüyor.

MECLİS KAPATILMIYOR

Kılıçdaroğlu’nun Meclisin kapatılacağı yönündeki sözleri yalan. Meclisin kapatıldığı filan yok, Kılıçdaroğlu. Tam tersine Meclis güçlendiriliyor. Daha da ötesi Meclisin cumhurbaşkanını ve bakanları denetleme yetkileri güçlendiriliyor.  

HAKARET EDİYOR

Kılıçdaroğlu, milletvekilleri için ‘550 milletvekili bile fazla, 600’e ne gerek var. Ballı maaşlarını alıp yatacaklar’ diyor. Bu zatın Meclise, milletvekillerine bakışı bu. Hakaret ediyor. Kılıçdaroğlu dersini iyi çalışmadı.

Kaynak: Star