Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze - Halkalı Banliyö Hattını Açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze - Halkalı banliyö hattının açılışını yaptı. Törende konuşan Erdoğan hattın İstanbullulara 1 saat 10 dakika kazandıracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze - Halkalı Banliyö Hattını Açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze - Halkalı Banliyö Hattını Açtı

Milyonların merakla yol gözlediği Gebze- Halkalı Banliyö Hattının Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapıldı. Törende konuşan Erdoğan, "Gebze-Halkalı banliyö tren hattı İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandıracak." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"GÜNDE 1 MİLYON 700 BİN YOLCU TAŞIYACAK"

Bu hat eskiden 185 dakikada kat edilebilen bir mesafedeyken şimdi 115 dakikaya düşecek. Gebze-Halkalı Banliyö Hattı İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandıracak. İstanbul'un en yoğun ve bu sebeple trafik yoğunluğu en fazla olan bu hat, saatte tek yönde 75 bin, gündeyse 1 milyon 700 bin yolcu götürecek. Bir başka ifadeyle normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu, bu hattımız tek başına gidecekleri yerlere götürecek.

"10 İLÇE DOĞRUDAN KULLANMA İMKANINA SAHİP OLACAK"

Toplamda Marmaray ile beraber 43 istasyondan meydana gelen bu hat İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya neden olacak. İstanbul'un 10 ilçesi bu hattı direkt kullanma olanağına sahip olacak. 1,4 milyar euro yani yaklaşık 8,5 milyar lira harcanan bu hattın açılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu hatla beraber İstanbul'un 170 km olan raylı sistem uzunluğunu 63 km daha uzatarak 233 km'ye çıkarmış oluyoruz.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz