Cumartesi günü TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleşecek Irak ve Suriye tezkeresi toplantısına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da iştirak edecek.

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi çalışmalar meselesinde yönetime verilen yetkinin 1 sene daha uzatılmasına yönelik Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

CHP’DEN KOŞULLU EVET

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili yarın Meclis'e gelecek tezkere hakkında; "Tezkere ne, görmedik. En sonki tezkereye, peşinen evet oyu vereceğimizi söylemiştim. Irak ve Suriye'de yaşananlar, AK Parti'nin 10 senelik uyguladığı politikaların, vahim, trajik neticeleridir. Tezkere, Türkiye'ye yönelik terör örgütlerini kapsayan, terörle mücadeleyi esas alan, Türkiye'ye yönelik terör tehditlerini bertaraf etmeye yönelik içerikteyse hiç şüpheniz olmasın elbette destek vereceğiz.

Biz 2014'te bir tezkereye ret oyu verdik. O tezkere Suriye merkezi yönetimini direkt hedef alan, Suriye, Şam yönetimine savaş ilanı kapsamında bir tezkereydi, ret verdik. Bunun dışında Türkiye'nin terör örgütleriyle mücadelesine imkan verecek, TSK'nın elini güçlendirecek tezkerelere CHP hep kabul oyu vermiştir zaten. Bu tezkereyi görmediğimiz, içeriğini bilmediğimiz için şu anda söyleyebileceğim; terörle mücadelede TSK'nın elini güçlendirecekse elbette evet deriz." diye konuştu.