Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'TL'nin Yerli Yerine Oturacağını Biliyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya Camii'nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarında Muharrem İnce'nin yeni parti kurma kararını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'TL'nin Yerli Yerine Oturacağını Biliyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya Camii'nde cuma namazının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyrut'taki patlamayla alakalı ifadelerle açıklamasına başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eski Lübnan Başbakanı Hariri zamanında da bunu gibi bir olayın yaşandığını anımsatarak 'Lübnan halkının bizlere vereceği bilgileri önemle takip ediyoruz' dedi. Lübnan halkına her anlamda destek vereceklerini ve bunu bildirdiklerini de ifadelerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında öne çıkan ifadeler:

'Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşmanın hiçbir kıymeti yoktur. Yunanistan'ın Libya ile ilgili hiçbir alakası yok. Size karşı yapılmış bir anlaşma değildir diyerek bize bilgileri yansıtıyorlar ancak olsa da olmasa da biz Libya konusunda kararlılıkla ilerliyoruz.

Beyrut Limanı'ndaki patlamada failler net değil, henüz belirlenmiş değil. Kardeş Lübnan halkının, Lübnan yöneticilerinin bizlere vereceği bilgileri önemle takip ediyoruz.

İşi bizler de takip ediyoruz. Daha da ileri adım da Koca Yusuf askeri uçağımızla oraya çeşitli yardımları gönderdik. Bunların içerisinde askeri diyebileceğimiz birçok yardımlar var. Bütün bunlarla beraber sağlık noktasında yardımlar var. Sahra hastanesi türü yine aynı şekilde yardımlarımız var. Her şeyimizle Lübnan'ın yanında olacağız, Beyrut'un yanında olacağız, Lübnan halkının da yanında olacağız.

Beyrut Limanı bölgede çok büyük önem ifade eden bir limandı. Böyle bir limanın böyle bir durumla karşı karşıya kalması bölgede ciddi bir sıkıntının sebebi olmuştur. Buranın yeniden inşası kaç yıl alır onlar da ayrı bir soru. Fakat biz madden ve manen herşeyimiz ile Lübnan'ın yanında olacağız.

Libya'yla yaptığımız anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Özellikle deniz yetki alanlarında hiç hakkı, hukuku olmayanlarla buraları görüşmeye bile gerek duymuyoruz.'

MUHARREM İNCE AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Muharrem İnce'nin yeni bir parti kuracak olmasıyla ilgili 'Eski bir siyasetçi olarak parti kurması onun da hakkıdır.' dedi.

BAHÇELİ-AKŞENER AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik davetiyle ilgili olarak da, 'Bu çağrıyı yadırgamadım. En masum seviyede bir davetti' dedi.

EKONOMİ AÇIKLAMASI

'Türkiye olarak kalkınmamızı, tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Türkiye'nin tırmanışını görmek istemeyenler var. Albayrak ile ilgili karalamalar var, yetişemedikleri üzüme koruk diyorlar.

Güçlenerek yolumuza devam ediyoruz, bugün dünden daha güçlüyüz, yarın daha güçlü olacağız.

Şu anda 150'ye yakın ülkeye koronavirüs salgınıyla ilgili, maskeden tuluma, ilaçlara varıncaya kadar her şeyi gönderiyoruz.'

'Dünyada şu anda ekonomik gelişmeleri gözden geçirecek olursanız; başta ABD olmak üzere, corona virüs seyrinden sonra çok ciddi dalgalanmaların olduğunu görürsünüz. Dışarıdaki düşmanlar yetiyor, içeride destekleyenler var.

2020 Kasım'ında göreve geldik. 2002'de, 236 milyar dolar olan milli gelirimiz, 2019 yılında 754 milyar dolara çıktı.

105 milyar dolar rezerv var. Türkiye bir tırmanışta ancak bunu görmek istemeyenler var. Ben size belgelerle konuşuyorum. Bazı sıkıntılarımız var yok değil.

Yine göreve geldiğimizde IMF borcumuz 23,5 milyar dolardı. Mayıs 2013'te IMF'ye olan borcumuzu sıfırladık. '

'TÜRKİYE'NİN EKONOMİ SİSTEMİ OTURMUŞTUR'

'Ben dövizinde altının da zamanla yerine oturacağını düşünüyorum. Bunlar gelip geçici şeyler. Dünki ekonomi toplantı düzeltmeye yönelik adımlardır.

Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Bugün dünden daha güçlüyüz, yarın bugünden daha da güçlü olacağız.

Türkiye'de 17 yıl önce terörle verilen mücadeleyi bir düşünün. Bugün terörle mücadelede neredeyiz. Bu mücadele öyle ücretsiz yapılmıyor.

Benim Hazine ve Maliye Bakanım Berat Albayrak ile ilgili yaptıkları karalamaların hepsi yetişemedikleri üzüme koruk deme şeklinde. Sen ülkeye bak sayıyız ülkeye yardım ettik. Sayısız hastane açtık. '

'2019'DA TOPLAM MİLLİ GELİRİMİZİ 754 MİLYAR DOLARA ÇIKARDIK'

'Maliye Bakanımızla ilgili sosyal medyada yaptıkları karalamada bunlar yetişemedikleri üzüme koruk diyor

 50'ye yakın ülkeye maskeden tuluma ilaçlara varıncaya kadar her şeyi gönderiyoruz. Bunlar bedelsiz olmuyor. Böyle bir dönemde Çam Sakura hastanesi, Murat Dilmener hastanesini bitirdik. Bunlar neyle oluyor. Türkiye'nin gücünü gösteriyor. Biz gücümüzü milletten alıyoruz. Milletimizi birilerine muhtaç etmeyeceğiz.'

YUNANİSTAN- MISIR ANLAŞMASI

'Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşmanın hiçbir kıymeti yoktur. Yunanistan'ın Libya ile ilgili hiçbir alakası yok. Biz Libya ile anlaştıktan sonra işin üzerine atladılar. Size karşı yapılmış bir anlaşma değildir diyerek bize bilgileri yansıtıyorlar ancak olsa da olmasa da biz Libya konusunda kararlılıkla ilerliyoruz. '

VAKA ARTIŞININ ARDINDAN KISITLAMA GELECEK Mİ?

'Bütün kısıtlamaların hepsi Bilim Kurulu'nun alacağı kararlara bağlı. Vaka sayısını düşürmeye çalışıyor ancak vatandaşın da bize yardımcı olması gerekiyor.'

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY LÜBNAN YOLCUSU

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yarın Lübnan'a giderek Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Hassan Diyab ile bir araya gelecek.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR