AK Parti'de aday adaylığı mülakatları sonlandı, sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık edeceği toplantılara geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere seyahatinin sonrasında 2 bin 394 aday adayı arasından 600 ismi seçecek.

AK Parti'de aday adaylarını Genel Başkan Yardımcısı'nın başkanlık ettiği 14 komisyon mülakata aldı. 7 Mayıs günü çalışmalara start veren komisyon 12 Mayıs günü itibarı ile çalışmalarını noktaladı. Mülakatı yürüten komisyon, 6 günlük süre zarfında 85 ila 100 aday adayını mülakata aldı. Günde 15 saate yakın mesai harcadı.

Habertürk TV’nin aktardığı bilgilere göre; AK Parti'ye 24 Haziran’da yapılacak seçimler de milletvekili olmak için 7.343 aday müracaat etti. En fazla aday adaylığı başvurusu bin 387 ile İstanbul, en az başvuru 2 vekil çıkaran Tunceli şehrinde oldu. Tunceli'den 5 aday, 24 haziran seçimlerinde milletvekilliği için başvurusu yaptı.

En çok başvuran meslek grubu ise avukatlar oldu. Yapılan mülakatlar sonucunda 5 bin 243 kişi elendi. Geriye kalan 2 bin 100 ismin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulması kararlaştırıldı.

AK Parti'nin mevcut 316 milletvekilinden 22'si milletvekilliği için başvuru yapmadı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.