Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saral, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral, 31 Mart'taki yerel seçimlerin sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Saral, seçim sonuçlarını 'mantık dışı' bulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saral, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saral, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Özellikle Ankara ve İstanbul'daki sonuçlara değinen Saral, "Kelimelerle anlaşmak zor olsa da rakamlarla anlaşmak kolaydır çünkü 'sıfır' evrensel bir kabul noktasıdır" şeklinde konuştu.

Saral'ın değerlendirmeleri şöyle:

"Bu zaviyede Türkiye genelinde yüzde 37 oy almış bir ittifakın, Ankara, Mersin, Adana, Antalya gibi büyük şehirleri kazanması ve İstanbul’da da Türkiye genelinde yüzde 52 oy almış Cumhur İttifakı’yla kafa kafaya olması akıl ve mantık ölçüleri ile izah edile bilir bir durum değildir.

Bu soru işaretini rakamlarla biraz daha koyulaştırmak gerekirse; kazandığı 24 ilçede AK Parti’nin aldığı oy toplamı; 3 milyon 964 bin 799 iken kazandığı 14 ilçede CHP’nin aldığı oy toplamı 1 milyon 747 bin 96'dır. Buna rağmen büyükşehirde Binali Yıldırım’a 4 milyon 146 bin 42, Ekrem İmamoğlu'na ise 4 milyon 169 bin 987 oy çıkmıştır. Bu manzara karşısında toplum idrakinin, mantık ve matematik esasları çerçevesinde istidlale kavuşturularak, idraklerde oluşan istifhamın giderilmesi gerekir."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR