Coronavirüse Karşı Ayakkabı ve Para Uyarısı

Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, coronavirüs salgınını sık yayan iki maddeye karşı vatandaşları uyardı. Ceyhan, para ve ayakkabıdan virüsün geçme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti.

Coronavirüse Karşı Ayakkabı ve Para Uyarısı

Coronavirüse Karşı Ayakkabı ve Para Uyarısı

Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, coronavirüs salgınından korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları aktardı. Özellikle günlük hayat içinde birçok kişinin temas ettiği paralara değinen Ceyhan, temassız kredi kartlarının kullanılması yönünde tavsiyelerde bulundu. Hürriyet'ten Musa Kesler'in haberine göre Ceyhan konuyla ilgili olarak, "Para, pamuk ve ketenden yapılır. Dokusu ve yapısı itibarıyla virüs ve bakterilerin barınması ve taşınması açısından idealdir." ifadelerine yer verdi.

"TEMASSIZ EN KORUNAKLI ÖDEME MODELİ"

Ceyhan vatandaşlara kredi kartı ile alışveriş yapmasını önerirken, "Para çok insanın elinden geçiyor. Virüs bulaştırma potansiyeli yüksek. Nakit parayla kart arasında tercih yapmak gerekirse kartı tercih etmek gerek. Çünkü şahsi kullanıma mahsus. Kartlı ödemelerde de temassız en korunaklı ödeme modeli." dedi.

AYAKKABIYA KARŞI UYARDI

Sık kullandığımız ayakkabılar için de uyuradı bulunan Ceyhan, ayakkabılara dokunulmaması gerektiğini, dokunulsa bile ellerin hemen yıkanması gerektiğini söyledi. Ceyhan daha sonra, "Diyelim ki eve girdiniz, ayakkabılarınızı çıkarıp, evde çocuk varsa, onun ulaşamayacağı bir yere koymanız gerekir. Sonrasında el yıkamak temel kural. Ayakkabı ile temas edilmediği sürece onun üzerinde virüs varsa da havaya karışıp dolaşıma girmez." dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR