ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Rakka'da DAEŞ'e karşı operasyon başlattı. Terör örgütü PYD/ YPG armasını taktı. YPG'li teröristlerle operasyonda yer aldı. Ancak ABD'nin sağladığı destek sadece armayla sınırlı kalmadı. ABD, terör örgütüne dünyanın en pahalı arazi araçlarından Hummer yolladı.

300 adet Hummer, Rakka'da YPG'liler tarafından kullanılmaya başlandı. Hatta araçların önüne sözde YPG flaması asıldı. Özel mühimmatlarla donatılan araçlar, göreve başladı.

Öte yandan Hummer ABD'nin 1990'da Irak'a yönelik düzenlediği Çöl Fırtınası harekatı için tasarlandı. Yoğun ilgi üzerine Hummer'ın şehir şartlarında kullanılanı da yapıldı. Hatta bu araçlar, milyon dolarlara satıldı. İşte bir zamanlar Çöl Fırtınası estiren, ardından dünya jet-set'inin hizmetine giren araçlar şimdi YPG için araziye çıktı.

HAVADAN DA DESTEK

ABD, YPG'ye karadan sonra havadan da destek verdi. Irak'ta savaşan Black Water TİM'leri şimdi YPG için devreye girdi. Kollarında YPG arması bulunan Black Water ekipleri, helikopterlerle YPG noktalarına indirildi.

Öte yandan YPG'deki Amerikan askerlerinin sayısı da dudak uçuklattı. Şu anda Rakka operasyonunda, YPG saflarında tam 4 bin Amerikan askerinin bulunduğu açıkanlandı.

Takvim