Kayseri'nin Gesi yöresinde mahallelinin ve çobanların yörede mağara olduğu ihbarı üzerine başlatılan çalışmalar neticesinde 52 odalı bir yer altı şehri bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Obruk Mağara Araştırma Grubu ve ÇEKÜL Vakfı, 2014'te şehrin yer altı kaynaklarını çıkarmak niyetiyle farklı bölgelerde çalışmalar başlattı.

Gesi yöresinde yapılan çalışmalarda buradaki mahalleli ve çobanların yörede mağara olduğu ihbarı üzerine incelemelerini bu tarafa çeken araştırmacılar, bunun sonucunda 52 odaya sahip ve 80 metre uzunluğundaki Belağası Yeraltı Şehri'yle karşılaştı.

ÇEKÜL Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy yaptığı açıklamada yaklaşık olarak 3 sene evvel şehrin yer altı kaynaklarını çıkarmak için proje başlattıklarını söyledi.

Kayseri'nin yer altı kaynağı bakımından oldukça zengin bir şehir olduğunu ifade eden Özsoy, şunları kaydetti:

"Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Obruk Mağara Araştırma Grubu ile birlikte 2014'ten günümüze Kayseri'nin yer altı kaynağını çıkarmak için projemizi devam ettiriyoruz. Bununla alakalı genel olarak Melikgazi çerçevesi içinde 2 seneye yakın çalıştık. Bu zaman içinde Belağası bölgesinde oturan mahalle sakinlerinden ve çobanlardan burada mağara, yer altı şehri olduğu tarzında ihbarlar geldi. Böylece biz de bu ilginç yere geldik. Belağası Yeraltı Şehri'nin bulunduğu dağın üzerinde kilise ve değişik yapıların olduğunu gördük. Çalışmalar sonucu daha sonra burada birkaç farklı yer altı şehri olduğunun farkına vardık. Yer altı şehirlerinin çizimini, haritalanmasını yaparken değişik bir şekilde bölgedeki en çok odaya ve katmana sahip bir yer altı şehri olduğunu fark ettik. Hatta belki de Türkiye'de ilk defa 50'den fazla odaya sahip bir yer altı şehri olduğunu gördük."