Yunanistan Başbakanı, Birleşmiş Milletler kontrolunde gerçekleştirilen Kıbrıs müzakereleri olumsuzlukla sonuçlanmasının, çevrede kriz yaratabileceği tanısında bulundu ve bu konuda bir olumsuzluğun her şeyden önce "önemli bir fırsatın kaçmasına" sebeb olacağını belirtildi.

"TÜRK ORDUSU KIBRIS'TAN UZAKLAŞTIRILMALI"

Türk ordusunun ve askerinin Kıbrıs’tan çekilmesi şartını ve güzel komşuluk ilişkileri doğrultusunda davranılması gerektiğini zırvalayan aleksi Çipras, 29 Haziran’da İsviçre’de yapılması planlanan görüşmeleri ileriye yönelik atılacak bir adım olarak gördüğünü belirtti ve Yunanistan’ın şimdiye kadar elde ettiklerinden vazgeçmeyeceğini ve acele kararlar imza atmayacağını belirtti.

Çipras “Ne olumlucuyum ne de olumsuzcu. sadece gerçekçiyim. radikal çalışmalarlar ileriye doğru koşmak adına adım atmak için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ ETKİLENİR"

Kıbrıs'ın tekrardan birleşmesi için gerçekleştirilen görüşmelerin ortada kalmasının, Yunanistan ve Türkiye için gerilime sebeb olabileceğini söyleyen Çipras, bu olayın Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerini de kötü etkileyebileceğine ilgi çekti ve "Tüm bu olanların hesaba katılması gerekir" dedi.

Çipras ayrıca güzel komşuluk ilişkilerine ve uluslararası hukuk doğrultusundaki kararlara saygı duyulduğu sürece Yunanistan’ın Türkiye’nin AB tam üyeliğini arkasında duracaklarını devam söyledi.