16 Eylül 2019
  • Istanbul 22.22°
  • Ankara 19°
  • Izmir 23°
İmsak 05:10
Güneş 06:37
Öğle 13:05
İkindi 16:35
Akşam 19:22
Yatsı 20:43
BIST103.072
Dolar5,6913
Euro6,3238
Altın272,3742

Çipras'tan Skandal İstek! Türk Ordusu Kıbrıs'tan Çekilsin!

Brüksel'de açıklamalarda bulunan Yunanistan Başbakanı Çipras, Kıbrıs meselesinin her şeyden önce bir Avrupa meselesi olduğunu belirtti.

Çipras'tan Skandal İstek! Türk Ordusu Kıbrıs'tan Çekilsin!

Yunanistan Başbakanı, Birleşmiş Milletler kontrolunde gerçekleştirilen Kıbrıs müzakereleri olumsuzlukla sonuçlanmasının, çevrede kriz yaratabileceği tanısında bulundu ve bu konuda bir olumsuzluğun her şeyden önce "önemli bir fırsatın kaçmasına" sebeb olacağını belirtildi.

"TÜRK ORDUSU KIBRIS'TAN UZAKLAŞTIRILMALI"

Türk ordusunun ve askerinin Kıbrıs’tan çekilmesi şartını ve güzel komşuluk ilişkileri doğrultusunda davranılması gerektiğini zırvalayan aleksi Çipras, 29 Haziran’da İsviçre’de yapılması planlanan görüşmeleri ileriye yönelik atılacak bir adım olarak gördüğünü belirtti ve Yunanistan’ın şimdiye kadar elde ettiklerinden vazgeçmeyeceğini ve acele kararlar imza atmayacağını belirtti.

Çipras “Ne olumlucuyum ne de olumsuzcu. sadece gerçekçiyim. radikal çalışmalarlar ileriye doğru koşmak adına adım atmak için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ ETKİLENİR"

Kıbrıs'ın tekrardan birleşmesi için gerçekleştirilen görüşmelerin ortada kalmasının, Yunanistan ve Türkiye için gerilime sebeb olabileceğini söyleyen Çipras, bu olayın Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerini de kötü etkileyebileceğine ilgi çekti ve "Tüm bu olanların hesaba katılması gerekir" dedi.

Çipras ayrıca güzel komşuluk ilişkilerine ve uluslararası hukuk doğrultusundaki kararlara saygı duyulduğu sürece Yunanistan’ın Türkiye’nin AB tam üyeliğini arkasında duracaklarını devam söyledi.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri