Çin hükümetinin yapmış olduğu  açıklamasında, "Anne babalar, çocuklarını bilim ve kültüre saygılı yetişmesi için ahlaki davranış sergilemeli, çocuklarına etnik birliği desteklemeyi, aşırılıktan vazgeçmeyi ve aşırılığa karşı çıkmayı öğretmeli." ifadeleri yer aldı.

UZUN SAKAL YASAKLANDI

Sputnik'in vermiş olduğu bilgilere göre, yasak önümüzdeki Cumartesi günü yürürlüğe girecek. Havalimanı ve demiryolu istasyonu çalışanları, kadınları burkadan vazgeçirmekle yükümlü olacak.

Ayrıca uygun görülenin dışında kalan sakal biçimleri de yasak getirildi. Yasak, kamu ulaşım araçları gibi bazı alanlarda uygulanmaya başlandı. Burkalı kadınlar hiçbir şekilde otobüs veya trenlere alınmıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Dini İnancı Nedir?

Çin halkının dini, antik çağlardan bu yana çoğulculuk olarak tanımlanır. Çin toprakları Taocu, Budist ve Çin folklorik dinlerine ait tapınaklarla doludur. Mahayana Budizmi, 1. yy'dan beri Çin'deki en büyük organize din olarak yaşıyor.

ABD'li araştırma kuruluşu PEWRC; dünya genelinde yaptığı herhangi bir dine mensup olmayla alakalı araştırmasında, Çin'de yaşayan insanların 700 milyonunun herhangi bir dine inanmadıklarını ortaya koymaktadır.[11] Aynı araştırma söz konusu rakamın ABD'nin toplam nüfusunun neredeyse iki katı olduğunun altını çizmektedir. Buna ek olarak Dünya genelindeki Budist nüfusun ülkelere göre dağılım istatistiğini ortaya koyan araştırmaya göre Çin'de yaşam süren Budist sayısı 102 milyondur.[12] Çin Halk Cumhuriyeti nüfusunun %30'u kültürel dinler ve Taoizm'e inanmaktadır. Halkın 'i Budist, %4'ü Hıristiyan, %2'si Müslümandır. Çin Halk Cumhuriyeti nüfusunun %4'lük grubu Vajrayana ve Theravada'nın da dahil olduğu yerel dinlere inanmaktadır. Nüfusun %42'si kendini agnostik veya ateisdir..

Kaynak: En Son Haber