CHP'ye Geçen Bolu Belediyesi'nden Kovulan işçiler Eylem Başlattı

Bolu Belediyesi'nde son zamanlarda taşeron olarak çalıştıkları işten çıkarılan 97 kişiden 20'si basına konuştu. Hizmet-İş Sendikası'nın da destek gösterdiği işçiler, belediye önünde yaptıkları basın açıklamasından sonra oturma eylemine başladılar.

CHP'ye Geçen Bolu Belediyesi'nden Kovulan işçiler Eylem Başlattı

CHP'ye Geçen Bolu Belediyesi'nden Kovulan işçiler Eylem Başlattı

Taşeron işçi olarak görev yaptıkları Bolu Belediyesi'nde ilişkilerine son verilen 97 kişiden 20 işçi, sabah vakitlerinde belediye binası önüne gelerek eylem gerçekleştirdiler. Hizmet-İş Sendikası temsilcilerinin de yer aldığı eylemde, temizlik işçileri Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın işten çıkarma kararından vazgeçmesini istedi. İşçiler için basın açıklamasını okuyan Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, şu ifadeleri kullandı:

'TAHAMMÜL SEVİYESİNİ AŞTI'

'31 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP'ye geçen Bolu Belediyesi'nde, üyemiz emekçilere yönelik baskılar artarak devam etmektedir. Daha mazbatanın verilmediği günlerde başlayan baskılar, artık tahammül boyutunu aşmış bulunmaktadır. 1 Nisan'da dolaylı baskılarla başlayan emek düşmanlığı, yıllardır 'büro personeli ve 'zabıta' olarak görev yapan emekçilerin park ve bahçelerde görevlendirilmesiyle devam etmiş, arkadaşlarımızın iş akitlerinin feshedilmesiyle sürdürülmektedir. Dün 250'yi aşkın çocuk, 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı buruk yaşadı. Çünkü anne ve babaları işten atıldılar. Bir arkadaşımız işini kaybetmenin acısıyla, 2 çocuğunu ve eşini geride bırakarak canına kıymaya kalktı. Daha kaç emekçi işten atılacak, kaç kişi daha canına kıymaya kalkacak, bilmiyoruz. Ama görünen gerçek var ki; Bolu'da çok ailenin yuvası dağılacak.'

'EMEKÇİLERİN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN'

Başkan Tanju Özcan'a kon hakkında uyarıda bulunduklarını belirten Özdemir, 'Oysa biz 18 Nisan'da, Belediye Başkanı Tanju Özcan'ı uyarmıştık. 'İş yeri barışını dinamitlemeyin, huzuru bozmayın, emekçilerin onuru ve ekmeğiyle oynamayın, size oy verenleri mahcup ve pişman etmeyin' demiştik. Ama nafileymiş. Sayın Özcan, seçim öncesi belediyede çalışan işçileri işten çıkarmayacağınızı ve keyfi olarak yer değiştirme yapmayacağınızı noter huzurunda taahhüt ettiniz. Daha sonra tarih vererek, 'Ben bunu bu tarihte söyledim. Bu tarihten sonra işe girenleri kapsamıyor' diyerek çeşitli beyanatlar vermiştir. Verilen beyanat ekmek veyahut iş söz konusu olursa bunun taahhüdü olmaz. Şimdi de aynıdır. 5 gün önce de 5 gün sonra da aynıdır. Sizden sözünüzü tutmanızı bekliyoruz' diyerek konuşmasına son verdi.

İşçiler açıklamadan sonra belediye binası önünde oturma eylemine başladı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri