Bostancı Gösteri Merkezi'nde dün başlayan CHP 35. Olağan İstanbul İl Kongresi'nin ikinci günü adaylar kesinleşti. 10'a yakın isim adaylık açıklaması yapmıştı. Ancak kongrede, adaylık için 64 delegenin imzası gerekiyordu. Sadece Gökan Zeybek ve Cemal Canpolat yeterli imzayı toplayarak aday olabildi. Kongrede iki günde 55 partili konuşma yaptı.

SARAÇ SUÇLAYIP ÇEKİLDİ

İl başkanlığı yarışına giren ancak yeterli imzayı toplayamadığı için aday olamayan Necdet Saraç imzalara müdahale edildiğini öne sürdü. Saraç "Siyasette 24 değil 12 saat bile çok uzunmuş. Benim için verilen imzalara hem genel hem yerel düzeyde müdahale edildi" iddiasında bulundu. Aday olamadığını söyleyen Saraç mücadeleye devam edeceğini dile getirdi ve ekledi:

"Biz bugün burada aday olsaydık, diyecektik ki; Cumhuriyet Halk Partisi 12 milyon oy almış devasa bir güç. Dünyadaki 160 ülkeden daha büyük nüfusa sahip olan bir gücü harekete geçirmek mümkün. 1 milyon 200 bin üyeyi harekete geçirmek mümkün.

'KİRLİ OPERASYONLA KARŞI KARŞIYA KALDIK'

Sivil toplum hareketlerini, sendikaları, odaları yan yana getirmek ve geniş bir demokrasi bloku oluşturmak mümkün diyecektik. Bu mümkünlük bugün de var, yarın da var. Ama buna değerli arkadaşlar müdahale ediliyor. Bakın 13 ilçe merkezi düzeyde müdahale edildi, yerel düzeyde müdahale edildi. Kirli operasyonla karşı karşıya kaldık. CHP'deki siyasi kirlenme buraya da yansıdı. 12 saatte delegelerin bir biçimde imzalarının yer değiştirdiğini gördük. Bu aslında ciddi bir talihsizlik ama bir gerçeği görmek açısından önemli arkadaşlar.


'SİYASİ KİRLİLİĞE ALET OLMAMAK İÇİN ADAYLIKTAN ÇEKİLDİM'

"Siyaseten duruşumuz belli olursa, haksızlıklara, adaletsizliklere, parti içi kirli oyunlara tavır alamazsak değerli arkadaşlar, gerçekten özgür bireyler olamayız. Biz değerli arkadaşlar, özgür birey olmayı tercih ediyoruz. Bu sürece katkı sunan bütün ilçe başkanlarımıza, İstanbul İl Başkanlığı adayı olmam için destek veren, dayanışmada bulunan bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Siyasi kirliliğe, kirli oyunlara alet olmamak için adaylıktan çekildim. Çekilmek durumunda kaldım. Ama ben biliyorum ki gönüllerin adayıyım, gönüllerin başkanıyım."

ÖNCE PARTİLİLER KONUŞTU

Kongrenin bugünkü bölümünde Divan Başkanı Ercan Karakaş, söz isteyen partililere söz verdi. Konuşan partililer CHP'nin yüzünü sola dönmesi gerektiğini dile getirdi.

Kongreye CHP eski genel başkanlarından Altan Öymen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Parti Meclisi Üyesi Burhan Şenatalar, milletvekilleri Dursun Çiçek, Mahmut Tanal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nurettin Sözen ile belediye başkanları ve partililer katıldı.

CANPOLAT: PARTİ YÜZÜNÜ SOLA DÖNMELİ

Adaylar Canpolat ve Zeybek, oylamaya geçilmeden önce birer konuşma yaptılar. İlk sözü Cemal Canpolat aldı. Yaklaşık 50 dakika konuşan Canpolat, 1989 yılında aldıkları belediye başkanlığını 1994 yılında AKP iktidarına terk ettiklerini belirterek, "1994 yılından beri yürüttüğümüz politikalarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni alamadığımız bir gerçek. 1994 yılından beri partinin yüzünü sağa döndüren, sağa çeviren, sağ siyaset anlayışıyla İstanbul'u, Türkiye'yi almak isteyen anlayışla İstanbul'da belediyenin alınmadığı, alınamayacağı, sağ siyaset çemberiyle İstanbul'da iktidar olunamayacağını, Türkiye'de iktidar olamayacağını, 1994'ten beri yapılan bütün politikalar ortaya koymuştur" dedi.

Adaylığının gündeme gelmesi ile yoğun bir kampanya başlatıldığını öne süren Canpolat bu kampanyayı başlatanların son 20 yıldır CHP'yi iktidar yapamayanlar olduğunu belirterek, "Bu kampanyanın yürümesi CHP'nin iktidara gelmemesi için önemli bir propaganda aracıdır" dedi.

ZEYBEK: 19 İLÇEYİ DAHA ALABİLİRİZ

Canpolat'tan sonra söz alan diğer aday Gökhan Zeybek ise, CHP il, ilçe ve belediyelerin aralarında birleşmeyi ve bütünleşmeyi tam olarak sağlamaları durumunda İstanbul'da 19 ilçeyi daha yönetecekleri iddiasında bulundu. CHP'li İzmir Belediyesi'nin metronun kilometresini 20-25 milyon dolara, AK Parti'nin ise İstanbul'da 50 milyon dolara mal ettiğini savunan Zeybek, "Bizim tavrımız ve iddiamız AKP'nin 50 milyon dolara mal ettiği bu yolsuzlukları ortaya çıkarmak üzerine kurulu" dedi.

Hiçbir zaman partisinin dışındaki bir partiye oy vermediğini belirten Zeybek, "Hiçbir zaman hükümetlerin, bakanların masalarında dağıtılan ulufelerin kenarından, köşesinden geçmedim" diye konuştu.

"Tarih sizi kahraman yapacaksa sizi geliyor ve buluyor diyen" Zeybek, "Tahir Elçi, Diyarbakır Baro Başkanı. Türkiye'nin kahramanıdır" ifadesini kullandı. Zeybek, "Hem belediyeleri kazanacağız, hem meclislere arkadaş sokacağız, parti politikalarımızın buralarda hayata geçmesini savunacağız" diye devam etti.

Adayların konuşmasından sonra Divan Başkanı Ercan Karakaş, sandıkların kurulması için kongreye 45 dakika ara verdi. Sandıkların kurulması ile birlikte oylamaya geçildi. Saat 20.10 itibariyle sona eren oy verme işleminin ardından sayıma geçildi. 317 delegenin oyunu alan Cemal Canpolat CHP'nin yeni İstanbul İl Başkanı oldu. Gökhan Zeybek ise 285 oy aldı.

ZONGULDAK KONGRESİNDE GERGİNLİK

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Kongresi'nde eski il başkanı ve eski milletvekili Harun Akın ile mevcut İl Başkanı Ertuğrul Koltuk'un arasında çıkan tartışma, salonda gergin anlar yaşanmasına sebep oldu. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Zonguldak İl Başkanlığı seçimlerinin gerçekleştirileceği kongrede gergin anlar yaşandı. Genel Maden İş Sendikası(GMİS) Şemsi Denizer Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Cumhuriyet Halk Partisi mevcut Zonguldak İl Başkanı Ertuğrul Koltuk, eski milletvekilliği ve eski il başkanlığı görevleri yapan CHP'li Harun Akın'ı kürsüde eleştirdi. Bunun üzerine Harun Akın'ın mimar olan eşi Ayşem Akın, İl Başkanı Ertuğrul Koltuk'a tepki gösterdi. Daha sonra tartışmaya Sema Koç isimli bir partili de katıldı. Harun Akın'ın eşi Ayşem Akın, Sema Koç'a, "Sen kendi kocanla ilgilen" dedi. Harun Akın, sinirlenen eşinin ağzını kapatarak sakinleştirmeye çalışırken, Ayşem Akın partililer tarafından salondan çıkartıldı.


YEREL GAZETE PATRONU TARTAKLANDI

Ertuğrul Koltuk'un konuşmasının ardından kürsüye çıkan Harun Akın, mevcut il başkanı Ertuğrul Koltuk'un

kendisine yönelik eleştirilerine yanıt verdikten sonra yerel bir gazetenin patronu Mustafa Özdemir'in yazdığı köşe yazısını hedef göstererek iftirayla suçlayınca salon karıştı. Yerel gazete patronu Mustafa Özdemir'e "Sen köşende yazıyorsun ben de burada konuşurum. Benim köşem burası" diyen Harun Akın'ın taraftarları cevap vermeye çalışan Mustafa Özdemir'in ağzını kapatarak tartakladı. Gazeteciye meslektaşları ve CHP eski İl Başkanlarından Halil Furat destek verdi. Daha sonra araya giren partililer tartışan tarafları sakinleştirdi.

CHP ADANA İL KONGRESİ'NDE 'LİSTE' KAVGASI

CHP Adana İl Olağan Kongresi gergin bir ortamda başladı. Emekli hakim Battal Özer ile uzun süre Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı ve CHP Çukurova İlçe Başkanlığı yapan Ayhan Barut'un başkanlığa aday olduğu kongrede çarşaf liste isteyen delegelerle, blok liste isteyen delegeler arasında kavga çıktı.
Seyhan Otel'de gerçekleşen kongrenin başlama saatinde 612 delegeden 357'si katıldı. CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer , Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in de katıldığı kongrede divan başkanlığına eski milletvekillerinden avukat Ziya Yerkök seçildi.

Kongrede 92 delege seçimin çarşaf liste yerine blok listeyle yapılması için divana öneri sundu. Yapılan oylama sonucunda delegeler seçimin blok listeyle yapılmasını kabul etti. Bazı delegelerin buna itiraz etmesi sonucu kavga çıktı. Birbirine giren delegeleri partililer ve güven timleri ayırdı.

Battal Özer ile Ayhan Barut'un başkanlık için yarıştığı kongrede ortamın sakinleşmesinin ardından konuşmalara geçildi.

İL BAŞKANI AYHAN BARUT OLDU

Konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçildi ve sandığa giden delegenin 332'sinin oyunu alan Ayhan Barut, CHP Adana İl Başkanı oldu. Barut'un rakibi Battal Özer ise 253 oy aldı. Resmi olmayan sonuçlara göre Ayhan Barut'un başkanlığındaki CHP'nin il yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:
Nejat Altınok, Erdal Biber, E. Nilüfer Bürücek, Serpil Çerçioğlu, Hatice Çubukçu, Ahmet Dardağan, Alican Demiray, Zeliha Divarcı, Emre Zihneti, Ramazan Gül, Halil Gül, Şeniz İl, Ali Kantos, Hacı Karaaslan, Yüksel Karaaslan, Ekrem Kütük, Fatma Kütük, İbrahim Leba, H. Ali Mazlumoğlu, Sangün Okay, Tevfik Ongun, Ahmet Şahbaz, Telat Şahin, Kazım Tanrıöver, Metin Taştan, Hayrettin Temel, Tuncay Tuluk, Halime Ünlü, Nazlı Pınar Ünlü, Şahin Yeter.