Son zamanlarda bir takım tartışmalara neden olan müftülere resmi nikah kıymak için yetki veren düzenlemeyi kapsayan tasarı, Meclis’te tekrar masaya yatırılması için alt komisyona gönderildi.

Meclis’e verilen tasarıya göre il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları gibi yetkiye sahip olacaklar.

CHP'Lİ VEKİL FETVA VERDİ: İSLAMDA DİNİ NİKAH YOKTUR

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden söz konusu durum ile ilgili yorum yaparak imam nikahının İslam’da yeri bulunmadığını öne sürdü.

Tanal, sosyal medya paylaşımında, ‘İmam nikahı, dinimizce zorunluluk değildir. İslam’da dini nikah diye bir şey yoktur’ dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN CHP’YE RED

Anayasa Mahkemesi tarafından CHP milletvekillerinin Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bir takım maddelerinin iptaline yönelik ve yürürlüklerin durdurulması için yaptıkları başvuru geri çevrildi.

Resmi Gazete'de de yayımlanan Yüksek Mahkeme tarafından verilen kararda, CHP'li Akif Hamzaçebi, Engin Altay, Levent Gök ve 121 milletvekilince 6592 sayılı Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hakkında başvuru yapıldığı ifade edildi.

Anayasa Mahkemesi, itiraz konusu olan kanun maddelerinin anayasaya aykırı bir özellik taşımadığına ve iptal taleplerinin reddine oy birliği ile karar verdi.