Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 27. Yasama Dönemi'nin ilk grup toplantısını basına kapalı olarak yaptı. Grup başkanvekillerinin seçildiği toplantı sonrası gazetecilere açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, mevcut grup başkanvekilleri tekrardam grup başkanvekilliğine seçildiğini ifade ederek, "Grup başkanvekilliği seçiminde kullanılan 136 oyun 131'ini alan Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç ilk turda seçildiler. Zaten 3 adayın olduğu bir yarıştı. Meclis başkanvekilliğinde Levent Gök adaydı. Kendisi kullanılan oylardan 119'unu alarak ilk turda seçildi ve meclis başkanvekili adayımız olarak belirlendi. Birlik ve beraberlik halinde grup başkan vekillerimiz ve meclis başkanvekilimizi belirlemiş olduk" şekline konuştuç

'YEMİN TÖRENİNDE AYAĞA KALKMAYACAĞIZ'

Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Özgür Özel, partilerinin meclis başkanı adayının belirlenmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki yemin töreniyle alakalı, şu şekilde konuştu:

‘’Meclis Başkan adayımız Çarşamba günü belirlenecek ve ilan edilecek. Yarın ki yemin töreninde Cumhuriyet Halk Partisi bulunacak. Daha önce Cumhurbaşkanının tarafsız, bağımsız olduğu dönemlerde cumhurbaşkanı kim olursa olsun CHP grubu makama saygı gereği onu ayakta karşıladı. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun sürüyordu ve Recep Tayyip Erdoğan'ın da tarafımızdan gelirken ayakta karşılandığı konuşmalar oldu. Ancak bugün kuvvetler ayrılığının ayaklar altına alındığını söylüyoruz ama kuvvetlerin birbirinden ayrı olduğunu söyleyenlere şunu söylemek istiyoruz. Burası yasama meclisidir ve bugüne kadar yürütmenin başı karşısında hiç ayağa kalkmadık, kalkmamak gerekiyor. Artık tarafsız bir Cumhurbaşkanı yok. Geçen referandumdan sonraki ilk 1 Ekim açılışında da ifade etmiştik. Bir partinin genel başkanı karşısında ayağa kalkmak gibi geleneğimiz yok. Tarafsızlığını yitirmiş bir kişiye karşı ayağa kalkmak gibi bir gelenek yok. Kaldı ki yüksek yargı mensuplarının ayağa kalkması nasıl ki bütün dünya da eleştiri konusu olacaksa ve Türkiye'de o görüntü hepimizi rahatsız ettiyse yasama organının da yürütmenin başı karşısında ayağa kalkmasını kimse beklemesin. Biz kalkmayacağız. Kendisinin yemini sırasında salonda CHP bulanacak ve bu yemin törenini izleyeceğiz."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.