Tekirdağ'ın Süleymapaşa Belediye Başkanı Mehmet Ekrem Eşkinat ile ilgili "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlarından 7 sene 8 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, CHP Süleymanpaşa İlçe Teşkilatı'nın 22 Ekim'deki olağan kongresinde konuşma yapan Eşkinat'ın sözlerinin, Habertrak isimli yerel gazetede yayımlandığı belirtildi.

Haber ihbar kabul edilerek resen soruşturma başlatıldığı ifade edilen iddianamede, konuşmanın diğer medya organlarında da bulunarak aleniyet kazandığı belirtildi.

İddianamede bulunan ifadesinde Eşkinat, makam ve kişi belirtmediğini, herhangi bir hakaret niyeti olmadığını, halkın ayaklanması, şahlanmasından kastının partililerin çalışması olduğunu ve partililere hitap ettiğini söyledi. Ömrünün legal siyasetin içinde geçtiğini, herhangi bir şekilde halkı sokağa dökmek ya da ayaklandırmak gibi bir hedifi olmadığını belirten Eşkinat, çağdaş, demokratik, parlamenter rejimden yana olduğunu, demokrasiye sahip çıkılmamasının sonucunun faşizm ve diktatörlük olacağını, beraber mücadeleye sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

İddianamede, Mehmet Ekrem Eşkinat'ın "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özellikleri bulunan kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçlarından 2 sene 2 aydan 7 sene 8 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Eşkinat, soruşturma doğrultusunda, savcılıkça alınan ifadesinden sonra sevk edildiği Tekirdağ Sulh Ceza Hakimliği'nce, imza yükümlülüğü şeklinde adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla serbest kalmıştı.