Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın için, 3 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı, “15 Temmuz darbesi bir tiyatrodur, evcilik oyunudur. Ben televizyondan komedi izler gibi izledim. 250 insanı bizzat devlet katletmiştir” sözleri nedeniyle Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı.

CHP'li Akaydın'a yöneltilen suçlamaların, "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak", "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama", "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" olduğu aktarıldı.

Hususla alakalı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, yürürlükteki yasalar ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün yasama dokunulmazlığının kaldırılması ile alaklı işlemleri konulu 100/1 nolu genelgesi kapsamında soruşturma işlemlerinin sürdürüldüğü, soruşturmanın safahatı ve neticesi hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verileceği ilan edildi.

15 TEMMUZ DERNEĞİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayında toplanan 15 Temmuz Derneği üyeleri ve 15 Temmuz gazileri, ellerinde çeşitli dövizler taşıdı.

15 Temmuz Derneği Başkanı Abdurrahman Tarık Şebik, gazetecilere verdiği demeçte, Akaydın hakkında, "O ölen 250 vatandaşımızın katili devlettir. Bunu açık açık bir vekil olarak söylüyorum." ifadeleri sebebiyle suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Yapılan suç duyurusu değerlendirmeye alındı ve Akaydın hakkında soruşturma başlatıldı.