Adalet Bakanlığı’nca, anayasa değişikliğine dair entegre olma yasaları kapsamında 16 kanundaki 132 maddede üzerinde düzenlemeye gidilmesini öngören kanun taslağı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

CHP’DEN GARİP BİR ÇAĞRI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, söz konusu maddelerin mecliste onaylanıp geçmemesi adına milletvekillerine "Meclis'i kilitleyin" emri vermişti.

DAHA ÖNCE OLAY ÇIKARMIŞLARDI

Halk oylamasından önce Meclis'te yapılan oylamalarda; CHP ve HDP'li milletvekilleri devamlı tartışma hatta kavga çıkarıyorlardı.AK Partili milletvekilinin burnunu kıran CHP'lilerin, bir başka Adalet ve Kalkınma Partili vekilin ise bacağının ısırıldığı belirtilmişti.

MECLİSE SUNULAN TASLAĞIN İÇERİĞİ

Taslağın yasalaşmasının ardından, askeri mahkemelerin kaldırılması ile askeri sanıkların sivil mahkemelerde yargılanmasına dair düzenleme yapılacak. Mevzusu geçen söz konusu kanunda "Askeri suçların soruşturması ve kovuşturmasında 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uygulanır" ifadesi yer alacak.

Diğer bir yandan, subay ve astsubayların şüpheli sıfatıyla ifadesi Cumhuriyet savcısı tarafından alınacak.

HSK DÜZENLEMESİ

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kanunu'ndaki "Yüksek" ifadesi çıkarılarak, kanunun adı Hakimler ve Savcılar Kurulu Kanunu şeklinde olacak.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCILARININ YARGILANMASI

Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunda yapılacak değişiklik ile Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yargılanacaklar arasına Cumhurbaşkanı Yardımcıları da dahil ediliyor.