18 Şubat 2019
  • Istanbul
  • Ankara -2°
  • Izmir
İmsak 06:23
Güneş 07:48
Öğle 13:23
İkindi 16:19
Akşam 18:48
Yatsı 20:08
BIST102.715
Dolar5,2818
Euro5,973
Altın224,79

CHP'den Tarihi Çark! Dokunulmazlıklara İlk İtiraz CHP'nin Kürt Vekilinden Geldi

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Dokunulmazlıklar için AYM'ye başvurmayacağız" sözünün ardından CHP yine çark etti. CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili AYM'ye başvuru yaptı.

CHP'den Tarihi Çark! Dokunulmazlıklara İlk İtiraz CHP'nin Kürt Vekilinden Geldi

AK Parti'nin hakkında fezleke hazırlanan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki yasa değişikliği teklifinin yaklaşık 20 CHP'li milletvekilin oyuyla kabul edilmesinin ardında farklı seslerin yükseldiği CHP'den ilk itiraz geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP'li vekillerden önce Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. HDP'li milletvekilleri de bugün saat 14:00'te bireysel olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.

"TÜRKİYE'Yİ SİYASİ KRİZDEN YARGI ÇIKARTIR"

CHP Parti Meclisi üyesi ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. İptal başvurusu sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Tanrıkulu, "Anayasa Mahkemesi'ne Anayasa'nın 85. maddesi uyarınca iptal başvurunda bulundum biraz önce. Genel Sekreterliğe ve Yazı İşleri Müdürlüğü'ne başvuru dilekçemizi teslim ettim. Umarım Anayasa Mahkemesi, parlamentonun hukuka, anayasaya, evrensel hukuk kurallarına aykırı olan bu düzenlemeyi inceler ve Türkiye'yi bir siyasi krizden yargı yoluyla çıkartır.

Parlamento bugüne kadar dokunulmazlık konusunda böyle bir düzenleme yapmamıştı, anayasayı değiştirerek bir dokunulmazlık kaldırma yoluna gitmemişti. Dolayısıyla ne parlamentoda bunun bir örneği var ne de Anayasa Mahkemesi'nde bunun bir emsali var. Anayasa Mahkemesi'ne şu nedenle başvurduk; her ne kadar değişiklik bir yasama işlemi olan anayasa değişikliği ile yapılmış olsa da bu bir Meclis kararıdır. Dolayısıyla şekil açısından anayasa değişikliği olsa bile, özü itibari ile bir Meclis kararıdır ve bu Meclis kararıyla bizlerin iradesine rağmen anayasadaki, iç tüzükteki güvencelere rağmen dokunulmazlığımız kaldırılmıştır.

Anayasa Mahkemesi Başkanı bugünden itibaren yapılacak başvurularla ilgili olarak bir raportör atayacak ve 15 gün içerisinde de bu konuda olumlu veya olumsuz bir karar verecek. Bireysel başvuru hakkımız da var. Onunla ilgili olarak henüz mağduriyet şartı doğmadığı için başvuru yapmadık. Bu başvuruda olumsuz bir karar çıkarsa o başvuruyu da zamanı geldiğinde yapacağız" ifadelerini kullandı.

"GENEL BAŞKAN'IN HABERİ VAR MI?" DİYE SORDULAR

Tanrıkulu, bir gazetecinin, "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'bu süreci Anayasa Mahkemesine taşımayacağız' demişti. Siz bu başvuruyu Genel Başkanın bilgisi dahilinde mi yapıyorsunuz, tamamen bireysel bir karar mı?" sorusuna, "İki şeyi birbirine karıştırmamak lazım Genel Başkanımızın kastettiği 110 imza ile Anayasa'nın 148'inci maddesindeki denetim amacıyla Anayasa Mahkemesi'ne gelmekti.

110 imzayla milletvekillerinin yapacağı başvuru, şekil açısından yapılacak bir denetimle sınırlı olacaktı. Böyle bir başvurunun başarı şansı yok. Anayasa Mahkemesi'nin önceki kararları var. O nedenle Genel Başkanımız 110 imzayla ilgili olarak o görüşü ortaya koydu. Ondan öncede ben geçtiğimiz hafta Cuma günü basına yaptığım açıklamalarda bu yolun başarı şansı olmadığını, dolayısıyla doğru olmadığını ifade etmiştim.

Ayrıca, Genel Başkanımız dün ve grup toplantısında milletvekillerinin bireysel başvuru yapmakta serbest olduklarını ve isteyen milletvekillerine de grubumuzun destek vereceğini ifade etti. Milletvekillerimiz bireysel başvuru yapmakta, Anayasa'nın 85. maddesi uyarınca bugün yaptığım başvuruyu yapmakta serbestler ve nitekim yapacaklar da" diye cevap verdi.

BAŞVURU ÖRNEĞİNİ TÜM VEKİLLERE GÖNDERDİ

Dokunulmalık kanununun iptali için yaptıkları başvurunun örneğini hakkında fezlekesi olan tüm milletvekillerine gönderdiklerini belirten Tanrıkulu, "Kendi takdirlerine göre başvuru yapacaklar. Öyle tahmin ediyorum ki milletvekillerimiz bulundukları illerde ve burada öğleden sonra başvuru yapacaklar" şeklinde konuştu.

Tanrıkulu tarafından Anayasa Mahkemesi'ne yapılan Dokunulmazlık Kanu'nun iptal başvurusunun sonuç bölümünde şu ifadelere yer verildi:

"T.C. Anayasası'nın 83/1 maddesinde yer alan yasama dokunulmazlığının, T.B.M.M Genel Kurulu'nun 20/05/2016 tarihli 6718 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2013/88094 numaralı soruşturmaya dayanan 24.12.2013 tarihli ve 2013/311 numaralı, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2015/65040 numaralı soruşturma dayanan 2015/244 numaralı ve Diyarbakır Başsavcılığı'nın 28.03.2012 tarihli 2012/530-2 numaralı fezlekeler (tarafıma tebliğ edilmemiş başkaca fezlekeler var ise onları da kapsar nitelikte) yönünden kaldırılması yönündeki maddelerinin (kanun maddesi kapsamında Genel Kurul kararı da ihdas edildiğinden aynı zamanda ilgili kararın) T.C. Anayasa'ya, kanuna veya İçtüzüğe aykırı olduğundan Anayasa'nın 85 inci maddesi ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un 3'üncü maddesi uyarınca incelenerek, yasal gereklerinin ve bağlı sonuçları için öncelikle yürürlüğünün durdurularak iptaline karar verilmesini arz ve talep ederim."

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.