HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son olarak ‘CHP ve HDP’nin karşılıklı olarak birbirlerine eleştirme hakları mevcuttur. Fakat bu dönem için bu eleştiriler ertelenebilir’ demişti.

DEMİRTAŞ'IN CHP'YE ÇAĞRISI SORULDU


CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Evrensel’den Cem Gurbetoğlu’nun konu ile alakalı, "HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın beraberlik hususundaki mesajlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu cevapladı.

"DEMİRTAŞ'IN TEK DERDİ BARIŞ"


Aykut Erdoğdu şunları söyledi; "Demirtaş’ın kişisel olarak terörün bitmesi için, barışın sağlanması adına çaba sarf ettiğini düşünüyorum. Ancak PKK’nın bu ülke için bıraktığı çok kötü bir anı mevcut. Bu kötü anılar Demirtaş’ın ve HDP’nin üzerinde sürekli bir yük oluyor.

"HDP PKK'LILAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR"


İktidar 4 yıl evvelinde söylediklerinin aksine, HDP’yi PKK’lılaştırmaya çalışıyor. Oysa HDP’nin PKK’dan kurtulmasına, sivil bir alternatif olarak yaşamasına destek vermemiz gerekiyordu."

BU İLK BİRLİKLERİ DEĞİL

Aykut Erdoğdu'nun bu açıklamalarının ardından CHP-HDP ittifakı bir kez daha gündeme geldi. Daha önce hatırlanacağı üzere, genel seçimlerde birçok CHP'li HDP'nin barajı geçmesi için destek vermiş ve bunda başarılı olmuşlardı. Bombaların patlamasına, insanların ölmesine sebep olan PKK'nın uzantı HDP'ye CHP'den destek gelmeye devam ediyor.