CHP Grup Başkanvekili, Barzani yönetiminin kanalı Rudaw'a gerçekleştirdiği konuşmalarda, Türkiye'nin dış politika yönetimini eleştirirken, yapılan sözde bağımsızlık referandumuma tamamen karşı durmadıklarını da ifade etti.

Kuzey Irak’ta IKBY tarafından, tüm uyarılara rağmen gerçekleştirilen sözde bağımsızlık referandumu, Türkiye ve İran’dan büyük tepkiler aldı.

Bağdat idaresinin de hiçbir şekilde tanımadığı referandumun ardından Türkiye ile İran, Irak sınırında askeri bir teşkilat başlatırken, 3 ülkenin de Genelkurmay Başkanları birbirleri ile görüşmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uluslararası anlaşmaları göstererek askeri seçeneğin işaretini vermesine rağmen, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Barzani'nin kanalı olan Rudaw'da Türkiye hakkında eleştirilerini dile getirdi.

Özgür Özel, IKBY’nin yaptığı referanduma tamamen karşı olmadıklarını ifade ederek, ‘Bizim gerçekleştirilen referanduma karşı duruşumuz şu şekildeydi: Ortada bir referandum söz konusu ise bütün Irak’ın özgürce karar verebileceği bir referandumun doğru olacağını ifade ettik.’ dedi.

BAĞDAT’TAN BARZANİ’YE SON ÇAĞRI

Irak Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "IKBY, Bağdat ile ciddi diyaloğa girip Irak'ın birliğini güçlendirmek için anayasaya aykırı referandumun sonuçlarını iptal etmeli." denildi.

Yapılan yazılı açıklamada, "Bölge, anayasal olmayan referandumun sonuçlarını iptal etmeli, daha sonra Irak’ın toprak bütünlüğünün güçlendirilmesi için ciddi müzakerelerde bulunmalıyız" denildi.