Adana'da yapılan bir anket, CHP'de gergin anlara neden oldu. Bir araştırma şirketi, Adana’da 10-20 Kasım 2018 tarihleri arasında 2 bin 116 kişiye ulaşıp, yerel seçimlere ilişkin anket çalışması gerçekleştirdi. Ankete göre eğer CHP ve İP, Adana’da ittifak yapar ve adayları da CHP’li Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin olursa yüzde 39,2 oy alır sonucu çıktı.

MEZHEPÇİ YORUM

Dİ-EN’in anketi CHP’li Çukurova Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bir basın bülteni aracılığıyla basına verildi. Anketin tepki çeken kısmında 'Adana etnik ve mezhepsel siyasetin en çok sonuç verdiği şehirlerden biri. CHP-İP ititfakında seçimlerin kazanabilmesi için 'Sünni' İP oyları olmazsa olmaz. İP seçmenleri için Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Arap Alevisi kökenli olduğu için tercih edilmiyor. HDP seçmenleri de Karalar’ın Alevi inancı sebebi ile kendisini sıcak bulmuyor. CHP'nin aday göstermesi durumunda Soner Çetin, Kürt asıllı olmasından dolayı HDP'den, Sünni olması nedeniyle İP’den daha fazla oy alabilecektir' denildi.

SERVİS ETTİRMEZDİM

CHP’Lİ Soner Çetin gerçekleştirdiği basın toplantısında, 'Basın bülteninin son halini görmedim, okusaydım, mezhepsel ve ırkçı söylemleri bilseydim servis ettirmezdim. Anketi biz yaptırmadık, kimin yaptığını da bilmiyorum' açıkalmalarında bulundu. Bülteni servis eden basın danışmanı Can Küçükozkan da 'Yaptığımız basın bülteni, ne yazıkki dikkatli araştırılmadan yapılmıştır' diyerek, istifa edebileceğini belirtti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.