CHP Lideri ‘adalet’ kisvesi altında Ankara’dan İstanbul’a yürüyüş gerçekleştiren CHP’nin belediyeleri, evi olan vatandaşa ‘adaletsiz’ vergi koyuyor. İstanbul’un CHP’li belediyeleri, Emlak Vergisi’ne baz teşkil edecek değerlere astronomik zamlar gerçekleştirdi. Oluşturulan zamlar bazı bölgeler için yüzde 600’ü aşmış durumda. Bilindiği üzere Emlak Vergisi her sene‘tekrardan değerleme oranının yarısı kadar’ artıyor. Bu rakam 2017 senesi için yüzde 3.83 olarak belirlendi. fakat emlak değeri 4 sene de bir belirleniyor ve belediyelerin tespit ettiği rakam Takdir Komisyonu’na gönderiliyor. Fakat bu sene İstanbul’da bazı CHP’li belediyelerin vize verdiği rakamlar vatandaşı çileden çıkardı. En fahiş zamlar ise Beşiktaş ve Beylikdüzü’nde gerçekleşti. 

BEŞİKTAŞ VE BEYLİKDÜZÜ

Emlak Vergisi için 2017’de Beşiktaş Levent’teki Ballı Sokak’ta 2 bin 800 TL olan metrekare birim fiyatı yüzde 622 yükseltilerek 2018 için 21 bin 800 TL’ye çıkarıldı. Beşiktaş’ta pek çok sokak için de benzer yükselişler yapıldı. Beylikdüzü’ndeki Bayraktar Caddesi’nde 2017’de 429 TL olan emlak vergisi metrekare birim fiyatı ise, 2018 için 2 bin TL olarak belirlendi. Yükseliş yüzde 500’ü buldu, Beylikdüzü’nde de yurtdaşı isyan ettiren emlak vergisi artışları birbirini takip etti.

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar emlak vergisindeki yükselişin yasadan kaynaklandığını savunarak, topu Takdir Komisyonu’na attı. CHP’li Başkan Beşiktaş’taki konutlarda emlak vergilerindeki ortalama artışın yüzde 50-60 oranında olduğunu savundu.