7 Haziran tarihinden sonra meydana gelen terör saldırılarında, ‘Terörle neden mücadele edilmiyor?’ ifadeleriyle gündemden düşmeyen CHP, eli kanlı terör örgütü PKK son zamanlarına yaklaşırken, ‘Siviller öldürülüyor’ şeklinde sloganlar atmaya başladı.

Hükümet, Barzani’ye karşı destek verirken bu duruma son derece tepki gösteren CHP, bu aralar Barzani yönetiminin sözde bağımsızlık referandumunun arkasında durur vaziyette.

IKBY, Türkiye'nin sert uyarılarını göze alarak Kuzey Irak'ta sözde bağımsızlık referandumunu gerçekleştirdi. İllegal referandum hakkında Türkiye'de HDP dışındaki tüm partiler tepkilerinin ortaya koyarken CHP Lideri Kemal Kılıçdaoğlu'nun bu durumu sessizlikle karşılaması akıllara soru işareti getirdi.

CHP’Lİ BARZANİ YAYININA KONUŞTU

Bununla birlikte, CHP Grup Başkanvekili, Barzani yönetiminin kanalı Rudaw'a gerçekleştirdiği konuşmalarda, Türkiye'nin dış politika yönetimini eleştirirken, yapılan sözde bağımsızlık referandumuma tamamen karşı durmadıklarını da ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uluslararası anlaşmaları göstererek askeri seçeneğin işaretini vermesine rağmen, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Barzani'nin kanalı olan Rudaw'da Türkiye hakkında eleştirilerini dile getirdi.

Özgür Özel, IKBY’nin yaptığı referanduma tamamen karşı olmadıklarını ifade ederek, ‘Bizim gerçekleştirilen referanduma karşı duruşumuz şu şekildeydi: Ortada bir referandum söz konusu ise bütün Irak’ın özgürce karar verebileceği bir referandumun doğru olacağını ifade ettik.’ dedi.