Cumhuriyet Halk Partisi, Çanakkale’de gerçekleşecek olan Adalet Kurultayı’nda konuşmacı olmaları için bazı HDP’lileri davet etti.

Davetin partiye değil isme gönderilmesi HDP'nin zoruna gitmiş durumda. “Biz HDP üyeleriyiz” diyen davetliler kurultaya katılmama kararı verdi.

"KURUMSAL BİR DAVET YAPILMADI"

 HDP'liler CHP öncülüğünde gerçekleşecek Adalet Kurultayı'na katılmama kararlarını şu sözlerle beyan ettiler: "Adalet Kurultayı için HDP'ye bir davet gelmemiş bulunuyor. Parti Meclisimizin bir üyesi ile 2 milletvekilimiz konuşmacı olarak davet edilmiş.

Partililerimize davet yapılırken de ‘Bunun partiye değil şahsa dönük bir davet' olduğu açıklandı. Konuyu MYK'da görüştük. Arkadaşlarımız bir partiyi temsil eden kişiler. Kurumsal bir davet yapılmadığı için katılmayacaklar." belirtiler. 

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 senesinde gerçekleşmesi beklenen seçimler öncesi HDP ve Meral Akşener ittifakına yeşil ışık yaktı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileriyle akşam yemeği yedi.

ADAYLIK İÇİN HAYIR DİYEMEDİ

2019 senesinde gerçekleşecek seçimlere ilişkin konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, adaylık için kapıları tam olarak kapatmadı. Ve yeşil ışık yaktı.

HDP VE MERAL AKŞENER'LE İTTİFAKA YEŞİL IŞIK

Net bir şekilde 'aday olmayacağım' diyemeyen CHP Genel Başkanı, HDP ile Meral Akşener'le de ittifak yapabileceklerini vurguladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, "HDP ya da Meral Akşener’in kuracağı partiyle ittifak yapabilir misiniz?" sualine şu cevabı verdi:

"Olay bir sağ sol meselesi değilki, Türkiye meselesi. Temel konularda önce uzlaşmamız lazım. Bu temel konularda kimlerle uzlaşıyorsak hiçbir sorunumuz yoktur. Öyle kısır, 19. yüzyılın kavramlarıyla 21. yüzyılı belirlenemez. Özgürlükçü bir demokrasi istiyorum. Bugün referandum olsa ‘hayır’ oyları çok daha fazla çıkacakdı. Yüzde 60 çıkardı. Bugün Erdoğan’ın önündeki anketlerde AKP’nin oyu yüzde 45 gözüküyor. Kan kaybettiklerini anladılar. Halka doğruları söylemediklerini biliyor."

TERÖRİST CEMİL BAYIK HDP-CHP İTTİFAKINI İŞARET ETMİŞTİ

AK Parti ile MHP'nin birliktelik kurduğunu açıklayan hain PKK elebaşı Cemil Bayık, CHP ile HDP'nin de beraber olmasını istediğini açıkladı.