Hasan Özer, 2006 yılında babasına ait hurdacı dükkânına giren hırsızı öldürdükten sonra polise teslim oldu. 4 yıl Silivri ve Metris cezaevlerinde yatan Özer, daha sonra Kandıra’daki Kocaeli 1 No’lu T Tipi Cezaevi’ne nakledildi.

Zaman zaman disiplin cezalarına çarptırılan Özer, bir süre sonra koğuşta sorunlar yaşamaya başlayınca başka cezaevine sevk için dilekçe verdi. Aynı dönemde ailesine öldürüleceğini, bu nedenle cezaevini değiştirmek istediğini söyledi.

2 Ekim 2011’de ailesini arayan Özer’in, 15 dakika sürmesi gereken konuşması 2 dakika 15 saniyede sona erdi. Özer, ailesine, “Beni öldürecekler çabuk Cumhuriyet Savcılığı’na gidin” dedi. Annesi Nejla Özer, “Müdüre çık” yanıtını verdi. Ancak iddiaya göre Hasan Özer, “Beni zaten müdür öldürecek” dedikten sonra telefon kapandı.

ANNE-BABA DİLEKÇE VERDİ

Bu telefon üzerine annesi Nejla Özer ile babası Müslim Özer, Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak oğullarının daha önce dövüldüğünü şimdi de ölümle tehdit edildiğini belirterek cezaevinin değiştirilmesini istedi. Özer, bu telefon sonrası geçici koğuşa konuldu.

2 gün sonra yani 4 Ekim 2011’de Bakırköy Adliyesi’nde duruşmaya çıktı. Mahkeme Başkanı, Özer’e boynundaki sıyrıkları sordu. Özer, “Beni öldürmek istiyorlar. Cezaevine gitmemek için ayakkabı ile cama vurdum, cam kırılınca boğazımı kestim” dedi. Mahkeme bunun üzerine cezaevinden bilgi istedi.

KARARLA CEZAEVİNE KOŞTU

Bu karar üzerine Özer’in avukatı cezaevine gitti. Duruşma tutanağını gösteren avukat, müvekkilinin başka bir cezaevine naklini talep etti. Özer bunun üzerine cezaevi müdürü tarafından odasına çağrıldı. Ardından tek başına konulduğu geçici koğuşuna götürüldü.

Ertesi gün avukatına intihar ettiği bildirildi. Özer’in 6 Ekim 2011 sabahı yapılan sayım sırasında yırtılan bir gömlek ile duş başlığına asılı halde bulunduğu kayıtlara geçti.