İzmir - Aydın otobanında, 22 Eylül tarihinde, alkollü olarak kullandığı otomobiliyle bir arabaya çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne sebep olan Behzat Ç.'nin senaristi Emrah Serbes, yattığı Menemen cezaevinden Posta muhabiri Alev Gürsoy'a mektup gönderdi.

Gürsoy'a gönderdiği mektupta, yaşadığı duyguları dile getiren Serbes'in mektubunda öne çıkanlar şöyle:

"BENİM YÜZÜMDEN 300 KİŞİLİK EKİBİN CEZA ÇEKMESİNE GEREK YOK"

Ben kendimi bildim bileli okuyup, yazıyorum. Behzat Ç.’yi de her yerde yazabilirim. Tek elle şınav çekerken de yazarım, kontrol kalemiyle de yazarım. Çünkü elimden gelen tek iş yazmak. Bunu bütün halkım bilsin, ben burada suçumun cezasını çekiyorum. Benim yüzümden 300 kişilik ekibin de ceza çekmesine gerek yok.

"TANRI BİLE DÜNYAYI 6 GÜNDE YARATMIŞKEN..."

Evet, düşündüm, taşındım. Kullandığım ilaçları bıraktım, ailemle vedalaştım ve kazanın 6’ıncı gününde teslim oldum. Tanrı bile dünyayı altı günde yaratmışken benim altıncı günde teslim olmama neden şaşırdıklarını anlamıyorum.

"AVRUPA'YA KAÇABİLİRDİM, KAÇMADIM"

Savcılığa teslim olduğumda Savcı Bey bana teşekkür etti, hakkımda bir soruşturma yürüttüğünü de o gün öğrendim. Hakkımda ne bir tebligat vardı, ne de yurt dışına çıkış yasağı. Beş yıllık Schengen vizem vardı, isteseydim yurt dışına çıkabilirdim ve hiçbir ülke de beni Türkiye’ye iade etmezdi. Ama ben bu memleketin yazarıyım ve memleketimi seviyorum. İsviçre’de, Fransa’da ya da Almanya’da ölmek istemiyorum.