24 Ağustos 2019
  • Istanbul 31.11°
  • Ankara 33°
  • Izmir 39°
İmsak 04:42
Güneş 06:15
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 19:58
Yatsı 21:25
BIST97.149
Dolar5,7635
Euro6,4297
Altın282,95

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı: Vatandaşımızdan Ücret Alınması Söz Konusu Değildir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ambalajlı ürünler için vatandaştan ücret alınacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığı ifade edildi.

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı: Vatandaşımızdan Ücret Alınması Söz Konusu Değildir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"VATANDAŞIMIZDAN ÜCRET ALINMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün basında yer alan Geri Kazanım Katılım Payı uygulamasının 29 Kasım 2018'de TBMM'deki tüm siyasi partilerin mutabakatıyla kabul edildiği hatırlatılarak, bu uygulamanın katılım payına tabi ürünleri piyasaya süren işletmeleri ilgilendiren bir uygulama olduğuna dikkat çekildi. Ambalajlı ürünler için vatandaştan ücret alınacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığının vurgulandığı açıklamada, vatandaştan herhangi bir ücret alınmasının asla söz konusu olmadığı ifade edildi.

İSRAFIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Yapılan açıklamada, 2005'ten beri ambalaj atıkları ile akü, pil, lastik, madeni yağlar, elektronik eşya gibi özel atıkların yönetimi konusunda Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşların faaliyet gösterdiği belirtilerek, "Bakanlığımızca yapılan tüm iyileştirme çalışmalarına rağmen bugüne kadar atık toplanmasında hedeflenen artış sağlanamamıştır. Bu nedenle, çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 10 Aralık 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklikle atıkların azaltılması ve geri dönüşümün sağlanabilmesi için bahse konu ürünleri üreten/ithal eden/piyasaya süren işletmelerden ürünün cinsine göre Geri Kazanım Katılım Payı tahsil edilecektir. Gelecek nesillere daha temiz, çevreci ve yaşanabilir şehirler bırakmak hedefiyle yürütülen bu çalışmayla atık yönetiminin daha etkin bir şekilde yapılması sağlanacak, israfın önüne geçilecektir." ifadeleri kullanıldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri