Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'Akıllı Şehirler' Projesinin Detaylarını Paylaştı

Bakan Kurum, "Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı'nda 26 ana, 14 alt olmak üzere toplam 40 eylemi belirledik." ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'Akıllı Şehirler' Projesinin Detaylarını Paylaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'Akıllı Şehirler' Projesinin Detaylarını Paylaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"na katıldı.

Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmada, "Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı'nda 26 ana, 14 alt olmak üzere toplam 40 eylemi belirledik." ifadelerini kullandı.

Eylem planına ilişkin Kurum, şöyle konuştu:"Ülkemizin şehircilik tarihi açısından son derece önemli bir kilometre taşı olacaktır."

"YAŞANABİLİR ŞEHİR ENDEKSİ" OLUŞTURULACAK

Şehirlerin olgunluk seviyesinin tüm bileşenleriyle tespit edileceğini belirten Kurum, il il 'Yaşanabilir Şehir Endeksi' oluşturulacağını söyledi.

Bakan Kurum, şöyle devam etti:

"Kanal İstanbul Projesi'yle İstanbul'a trafik, sosyal donatı ve yeşil alanlarıyla nefes aldıracak iki örnek akıllı şehri de yapacağız."

"Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 18 yılda, şehirlerimizi devrim niteliğinde projelerle tanıştırdık. Yapılamaz denilenleri yaptık, imkânsız denilenleri gerçekleştirdik."

"Çocuklarımızın teknoloji bağımlığından kurtulması ve yazılım üretmesi için gerekli ortamı sağlayacağız, bu konudaki çalışmalarımızı da başlattık."

"Uluslararası finans kaynakları, AB fonları, İlbank ve Emlak Katılım Bankası aracılığıyla şu anda ithal ettiğimiz akıllı şehir uygulamalarının Türkiye’de üretilmesi, yerlileştirilmesi ve sayısının artırılması noktasında girişimcilerimize kaynak kullandıracağız."

"Esenler’de kuracağımız Akıllı Şehir’in yanında; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile beraber İhtisaslaşmış Teknoloji Geliştirme Bölgesi kuruyoruz. Burada Türkiye’nin ihtiyacı olan akıllı şehir teknolojilerini geliştireceğiz."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR