Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı (BND) Başkanının, "15 Temmuz darbe teşebbüsünün arkasında FETÖ'nün bulunduğuna ikna olmadığına" yönelik açıklamaları hakkında, "Yani NATO, Avrupa Konseyi üyesi Türkiye'nin ve AB ile tam müzakereler yürüten Türkiye'nin terör örgüt olarak tanıdığı bir terör örgütünü biz himaye edeceğiz anlamına geliyor." dedi.

Çelik, Haber Türk'te katıldığı programda gündemi değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bu millet 16 Nisan'da gereğini gösterecek. AB kriterleri diyerek ne diyorlarsa kendileri ayakları altına alıyorlar. 16 Nisan'dan sonra masaya oturacağız. Gereği neyse bunu yaparız." sözlerinin hatırlatılması üzerine Çelik, esasında bunun görünen bir tablo olduğunu belirtti.

Bu durumun böyle gitmeyeceğini dile getiren Çelik, "Oturmamız lazım, nasıl işbirliği yapacağız veya nasıl beraber çalışacağız. Bununla ilgili birincisi somut, ikincisi uygulanabilir, üçüncüsü ise takvime bağlanmış bir planımızın olması lazım." dedi.

Çelik, tartışmaların AB'nin kendini yenileme ve güncelleme süreciyle kendi içerisinde devam ettiğini ifade etti.

AB-Türkiye Zirvesi konusuna da değinen Çelik, Türkiye'deki halk oylaması ve bazı Avrupa ülkelerindeki seçimlerin, zirvenin bu yılın ilk altı ayında olmasını mümkün kılmadığını, ancak bu zirvenin bu yıl mutlaka yapılması gerektiğini kaydetti.

"Bu şekilde gitmeyeceği belli"


Çelik, "Bundan sonra nasıl ilerleyeceksek bununla ilgili bu eylem planının çıkması lazım. AB, birbirimizle konuşacağımız hiçbir işbirliği ve diyalog mekanizması üretemiyor. Bunun bu şekilde gitmeyeceği belli ama neye evrileceğini, öncelikle Avrupa'nın neye evrileceğini görmek lazım.

2017 sonunu gördüğümüzde nasıl bir Avrupa ve AB tablosu üzerinde net bir tutuma kavuşmuş olacağız. Tüm bu tablo her halükarda Türkiye'nin önüne yeni imkanlar ve kapasiteler çıkaracaktır." diye konuştu.

"İstihbarat örgütlerinin başkanlarının röportaj vermesi diye bir şey olmaz"

Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı (BND) Başkanının, "15 Temmuz darbe teşebbüsünün arkasında FETÖ'nün bulunduğuna ikna olmadığına" yönelik açıklamaları hakkında ise Çelik, bir istihbarat başkanının röportaj vermesinin çok garip olduğunu kaydetti.

Çelik, "Demek ki bu zaman ayarlı bir röportaj. Özellikle verilmiş, belli bir mesaja binaen... Zaten herhangi bir istihbarat başkanının bağlı olduğu bakandan veya başbakandan, o ülkenin sistemine göre nereye bağlıysa, bağımsız olarak röportaj vermesi diye bir şey düşünülemez. Zaten istihbarat örgütlerinin başkanlarının röportaj vermesi diye bir şey olmaz. Onlar adı üstünde biraz geri planladırlar, daha perde arkasında bulunurlar. Burada şu söylenmek isteniyor. Yani NATO, OECD, Avrupa Konseyi üyesi Türkiye'nin ve AB ile tam müzakereler yürüten Türkiye'nin terör örgütü olarak tanıdığı bir terör örgütünü biz himaye edeceğiz anlamına geliyor."

Kaynak: AA